Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /data/www/spirit.cz/www.spirit.cz/templates/spirit_3_8_2_11_2017/functions.php on line 205

Syrově krásné říše nepřístupných hor mnohokráte vyvolávaly představy zakázaných oblastí, které byly domovem mnoha rozličných nadpřirozených bytostí. Ke vzniku legend přispívaly také romantické skalní útvary. A takové jsou i

Jeseníky.

Krvavý potok

Tady hrají prim kultovní Petrovy kameny, kam se prý o správné noci slétaly čarodějnice ze širokého okolí. Na území tohoto pohoří se však obdobných divukrásných míst prostoupených zajímavými příběhy ukrývá celá řada. Jedním z nich je dlouhý špičatý řetěz Obřích skal. Ty nasadily zubatou kamennou korunu příkrým úbočím masivu Šeráku nad Ramzovským sedlem.

Poměrně lehký táhlý výstup k Obřím skalám skýtá lesní komunikace s cyklostezkou. Navíc během putování se párkrát ostré vrásčité špice skal odhalí v celé své velkoleposti, takže poutníci jsou přitahováni neviditelnou silou přírody. Prostřednictvím sotva znatelné pěšiny je ještě možné si „odběhnout“ do přilehlé divočiny, která tají malý vodopád.

Druhou přístupovou cestu představuje značená stezka pro pěší. Její horní úsek prochází zarostlým údolím Vražedného potoka. Až sem se za třicetileté války před švédskými vojáky uchýlili místní horalé. Švédští žoldáci se prvně pokusili dobýt Kolštejn, respektive Brannou, což se jim nepovedlo. Proto si zchladili žáhu na nebohých vesničanech a v údolí Vražedného potoka je nelítostně pobili. Úkryt se jim podařilo vypátrat pomocí zrady. Tehdy se prý chladná voda čisté horské bystřiny zbarvila do ruda.

Svár dvou obrů

Jakmile dosáhneme Obřích skal, překročíme magickou hranici tisícimetrové nadmořské výše. Od nich se následně otevře široký výhled, zejména na protilehlé Rychlebské hory a dlouhé hluboké údolí, kde se nachází klíčová lázeňská centra - Lipová-lázně a Jeseník. Horskou atmosféru ještě prohlubují přilehlé nízké porosty. V 70. letech minulého století totiž u Obřích skal udeřila mohutná vichřice a zanechala za sebou ohromný polom. Proto jsou Obří skály odlesněny. Ovšem na druhou stranu zase získaly velice atraktivní tvář.

Podle pověsti u zrodu skalní hradby stáli dva obři. Tedy přesněji jejich spor a následně uražená ješitnost. Oba gigantičtí tvorové se zkrátka nemohli shodnout, kdo dohodí balvanem do větší dálky. Pochopitelně, že nakonec došlo k praktickému měření sil. Ten, co soutěž prohrál, neunesl svůj neúspěch a naštvaně vzteky praštil do kamenného úbočí. A tak vznikl rozrušený pás bloků Obřích skal.

Další verze pověsti vypráví o mazaném lstivém čertovi. Ten dostal od Pánaboha úkol, aby zdejší chudobný kraj obohatil a rozházel po něm trochu vzácných pokladů. Jenže pekelník sem naschvál vysypal pouze prachobyčejné kamení…

Bájný křížový kámen

Čert se ale přece jen trochu přepočítal. Kdo podrobně zaostří svůj zrak na místy obnažené křemenné čočky uzavřené okolní horninou, lehce mezi křemenem spatří dobře patrné shluky růžových zrn andalusitu. Jen škoda, že se tady nevyskytuje ve své krystalované podobě. Dalším pozoruhodným minerálem Obřích skal je bájný křížový kámen – staurolit. Výstižné jméno mu bylo dáno proto, že často vytváří srostlice krystalů ve tvaru kříže. Svor Obřích skal je drobnými krystaly staurolitu hustě zaplněn. Na povrchu jsou ale převážně korodované nebo obrostlé lišejníky. Občas přesáhnou centimetrovou velikost, po chvíli pečlivého pátrání lze objevit i nějaké křížové srostlice.

Daleko zajímavější ukázky lze vystopovat při detailním studiu úlomků kamení rozesetých na trase značené stezky těsně nad Obřími skalami ve směru k vrcholu Šeráku. Tam se dají snadno objevit i několikacentimetrové krystaly staurolitu. O staurolitu koluje řada zajímavých legend. Jedna z nich říká, že vznikl ze slz víl oplakávajících ukřižování Ježíše. Připisována je mu také schopnost zprostředkovávat pomocí své energie kontakty s bytostmi z jiného světa. Každopádně náleží k minerálům, které přinášejí klid, odplavují stres a pomáhají udržovat útulné teplo domova.

Jakub Hloušek

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2729096
DnesDnes447
VčeraVčera527
Tento týdenTento týden974
Tento měsícTento měsíc18408

Partnerské weby

apartman banner