František Antonín Špork byl jednou z nejvýznamnějších osobností 17. a 18. století. Údajný zakladatel první české zednářské lóže „U tří hvězd“ (což ovšem nebylo nikdy potvrzeno), filozof, vydavatel a mecenáš se také zabýval tajnými

vědami. Líbila se mu hermetika, ezoterika, duchovní alchymie či posvátná geometrie. Obdivoval karetní hry a symboly, věřil v jejich skrytá sdělení.

Když v roce 1694 začaly proudit davy lidí k léčivému prameni nedaleko Choustníkova Hradiště, začal Špork uvažovat o vybudování lázní. Zjistil, že krajina má v sobě značnou sílu, stačí ji jen „dotvořit“. To okoukl ve Francii a v Německu, jen vše vylepšil podle svých představ. Nedaleko Hradce Králové tak vyrostl zámek Kuks s překrásnou sochařskou výzdobou, Domem filozofů, vyhlídkovými pavilony či umělými poustevnami.

Úžasný je i novátorský Braunův betlém, jenž sem dokonale zapadl. Část soch i reliéfů byla vytesána přímo do skal, bukové aleje v Hubertově údolí ozdobily vyřezávané a malované portréty proroků a světců. Kamenný betlém je souborem soch, sousoší a reliéfů v lesních končinách. Nazýval se podle monumentů „Příchod tří králů“ a „Klanění pastýřů“. Špork ani Braun netušili, že za téměř tři staletí se krajina i les rapidně promění (samostatnou kapitolou by bylo popisování negativních vlivů erozí…).

Mystický betlém byl (stejně jako celý Kuks) vytvořen podle zákonů posvátné geometrie, proto poutníky nabíjí, duchovně občerstvuje.

Hrabě nechal v Kuksu postavit i špitál pro vojenské vysloužilce, lázně a ošetřovnu pro návštěvníky. Kostel Nejsvětější Trojice poutníkům připomínal vzkříšení a pomíjivost materiálního světa, tajemnost neviditelného (a přece všudypřítomného) božího plánu.

A tak se můžeme těšit na další zázraky a zvláštní jevy, které k tomuto místu vždy patřily.

(nov)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2729089
DnesDnes440
VčeraVčera527
Tento týdenTento týden967
Tento měsícTento měsíc18401

Partnerské weby

apartman banner