Aspirin patří mezi nejstarší, nejrozšířenější a nejužívanější léky. Aspirin (acylpirin) je firemním názvem kyseliny acetylsalicylové a řadí se k druhům léků s podobnými účinky, které patří do skupiny salicylanů. Lidstvo je znalo snad už v době kamenné. Ve starověku

se používala kůra z vrby (Salix alba) na přípravu čaje proti bolesti, horečce, zánětům a zimnici. Zmiňoval se o ní již Hippokratés a další starověcí lékaři. Mimo vrby i v dalších rostlinách používaných v lidovém léčitelství najdeme salicylany. Kyselinu acetylsalicylovou neobsahuje pouze aspirin, acylpyrin, ale i další desítky léků především proti bolestem, horečce a revmatismu. Je častou součástí tzv. kombinovaných léků - prášků.

Jaké jsou základní účinky salicylanů? Protibolestivý účinek začíná už 15 minut po použití, vrcholu dosáhne asi za 2 hodiny a trvá přibližně 4 až 6 hodin. Bolest se tlumí účinkem léku na centra bolesti v mozku a míše a potlačením zánětu například v kloubu. Aspirin patří mezi dobré protibolestivé léky (analgetika) a účinek se zvyšuje kombinací s jinými léky. Protizánětlivý účinek se dosahuje vyššími dávkami. Salicylany snižují tvorbu prostaglandinů v místě zánětu a tím snižují prokrvení, zarudnutí, otok a bolest zaníceného místa. Protihorečkový účinek se děje především prostřednictvím části mozku hypotalamu, který funguje jako takzvaný termostat organismu. Viry, bakterie, ale i některé cizorodé látky „nastaví“ termostat organismu na vyšší hladinu, tělo začíná teplo hromadit a začíná horečka. Aspirin vrátí tělo na původní hodnotu, teplota klesá. Horečka je jedním z nejdůležitějších a nejzajímavějších adaptačních mechanismů organismu. Další léčivé účinky salicylanů jsou již méně známé a jejich využití patří do rukou odborníků. Už v malé dávce například snižují srážlivost krve a tento účinek se využívá v prevenci srdečního infarktu, na zabránění tvorby krevních sraženin. O jejich užívání v takovém případě ale vždy rozhoduje lékař.

(mp)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2506608
DnesDnes447
VčeraVčera630
Tento týdenTento týden447
Tento měsícTento měsíc17954

Partnerské weby

apartman banner