Hrad Vršatec, kdysi nazývaný Lví hrad podle do brány vytesaných kamenných skulptur lvů, kteří byli ve středověku chápáni jako symbol síly a odvahy, patří mezi nejpůsobivější slovenské zříceniny. Podle pověsti se Imrich, poslední potomek

rodu Vršatských, jenž vládl kraji v 16. století, dostal do tureckého zajetí, ze kterého ho vysvobodil jeho věrný kastelán Ondřej Buďáč. Oba byli společně uvrženi do otroctví až daleko na Balkáně. Aby svému pánovi umožnil útěk, usekl si Ondřej jedné noci vlastnoručně nohu, na které měl řetěz, jímž byli oba navzájem spoutaní. Když Turci ráno našli zakrvaveného Ondřeje samotného v cele, zaujala je sluhova oddanost natolik, že ho dali vyléčit, bohatě ho odměnili a darovali mu svobodu. Za svůj čin byl pak odměněn svým pánem právě hradem Vršatec a šlechtickým erbem se zahnutou tureckou šavlí a řetězem spoutanou uťatou nohou.
K hradu patří také příběh o vynucené lásce mezi Kateřinou z Budatína a starým pánem z Vršatce Janem Jakušicem. Kateřina si jej vzít nechtěla, ale nakonec se sňatkem souhlasila, když jí vlastní otec hrozil zazděním zaživa. Milovala totiž mladého pána Forgáče z Tekova. Ten byl stejně nakonec nalezen na cestě pod hradem mrtvý, dívčin otec podle všeho nechtěl nic riskovat.
Podle hradní pověsti měl ruce od krve i další Jakušic - Imrich. Také jeho vinou zemřeli dva mladí lidé, kteří se do sebe zamilovali. Poté, co Imrich zemřel a byl pohřben, se třetí noc zjevil veliteli hradní posádky a prosil ho, aby nechal sloužit tři mše v klášteře v Pruském a zachránil tak jeho duši. Na důkaz toho, že nešlo o sen, ale o skutečné zjevení, nechal na skříni vypálený otisk ruky. Relikvii dodnes vystavují v klášteře.

Ještě v roce 1663, kdy v kraji řádilo turecké vojsko, na Vršatci bojoval samotný uherský místokrál. Vršatec se tehdy ubránil díky patnácti dělům, ale také vlastní pekárně, a dokonce hradnímu pivovaru a mlýnu. Zkázu přinesly až války s Rákóczim na počátku 18. století, kdy byl hrad zničen.

(bla)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2729096
DnesDnes447
VčeraVčera527
Tento týdenTento týden974
Tento měsícTento měsíc18408

Partnerské weby

apartman banner