Kdo to byl Grigorij Rasputin a jaký měl vliv na ruskou carskou rodinu, to je všeobecně známo. Ovšem o Wolfu Messingovi jsme toho dlouho věděli málo. Tento muž s nespornými psychotronickými schopnostmi, který ovládal i umění sugesce, se dokázal

dostat až do blízkosti Stalina a kupodivu se nestal obětí jeho chorobné podezřívavosti. Zároveň však obstál i v hledáčku sovětské tajné policie. Polský emigrant a Žid – příslušník menšiny, která neměla v Sovětském svazu rozhodně na růžích ustláno, to vůbec neměl jednoduché.

Kdo to tedy byl Wolf Messing? Narodil se v posledním roce 19. století v Polsku, které bylo v oněch dobách pod nadvládou carského Ruska. Traduje se, že v raném mládí měl vidění, které ho prý velice zasáhlo. Prameny hovoří o tom, že se mu prý zjevila postava oděná do bílého roucha, která k němu promluvila a o jeho zvláštních schopnostech ho ubezpečila. Může to být legenda, ovšem Wolf Messing začal v mocné síly věřit a své umění uplatňovat. V roce 1915 se setkal ve Vídni s Albertem Einsteinem a zakladatelem psychoanalýzy Sigmundem Freudem. Prý na oba udělal velký dojem. V roce 1927 zase navštívil Indii a dostal se až k samotnému Gándhímu.

Po okupaci Polska je Messing ve velmi nebezpečné situaci, kterou mu ještě ztěžuje fakt, že je židovského původu. Aby toho nebylo málo, ví se, že několik let předtím předpověděl, že Hitler rozpoutá válku, kterou prohraje. Některé prameny hovoří o tom, že to bylo v roce 1937 ve varšavském divadle, jiné, že svůj názor uveřejnil v polských novinách. Každopádně prý měl vidění, že vojska Rudé armády vstoupí do Berlína na jaře v roce 1945. Na takováto proroctví byl Hitler alergický, a proto vypsal na Messingovu „hlavu“ odměnu 200 tisíc říšských marek. Messing na nic nečekal a prchl roku 1939 do Sovětského svazu.

V oněch dobách se však každý emigrant důkladně prověřoval důstojníky NKVD. Ve většině případů s ním bylo nakládáno jako s podezřelým špiónem. Situaci rovněž nahrával fakt, že v té době byl uzavřen pakt o neútočení mezi Sovětským svazem a Německem, kterému Stalin věřil a velmi si na něm zakládal. A do toho přijede nějaký polský Žid, který tvrdí, že má nadpřirozené schopnosti. „Ve státě, kde jsme vymýtili náboženské tmářství, tomu nelze věřit,“ jsou přesvědčeni tajní.

Ale Messing se rozhodl hrát vabank a vyšetřovatele o svém umění sugesce přesvědčit. Jen ať mu zadají nějaké úkoly. Traduje se, že mu je zadal Stalin sám. Messing měl utéci z přísně hlídané budovy, dostat se ke Stalinovi, aniž by ho ochranka zadržela, a odnést peníze z banky, aniž by k tomu měl nějaké písemné pověření či vyplněný šek. Po splnění prvních dvou zašel do jedné z moskevských bank. Zdejšímu pokladníkovi podstrčil prázdný papír a důkladně ho zhypnotizoval. Vše prý zpovzdálí pozorovali členové NKVD, kteří s úžasem hleděli na to, jak pokladník peníze odpočítává.

Wolf Messing si žil v Sovětském svazu i po válce celkem pohodlně, respektován okolím. Mohl prý i volně cestovat, což byla v oněch dobách věc neobvyklá. Těšil se úctě a vážnosti. Bohužel, jeho blízcí v Polsku válku nepřežili. Můžeme se jen dohadovat nakolik to bylo kvůli tomu, že byli s Messingem v příbuzenském svazku, nebo zda hrál roli jejich židovský původ.

Místopředseda sovětské Akademie věd, nositel Nobelovy ceny za chemii Nikolaj Semjonov, Messingovy věštecké a psychotronické schopnosti, ale i umění sugesce, v roce 1966 ocenil pochvalným komentářem v časopise Věda a náboženství.

Ani dnes však nelze pochybovat o tom, že Messing byl člověkem pozoruhodných vlastností a schopností. Kromě toho však můžeme ocenit jeho nespornou odvahu, s jakou se podstatnou část svého života pohyboval na tenkém ledě v zemi, kde oficiální doktrína psychotroniku a sugesci neuznávala a ty, kteří disponovali darem nahlédnout do budoucnosti, zavírala na oddělení psychiatrických klinik.

LENKA STRÁNSKÁ

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2458047
DnesDnes478
VčeraVčera695
Tento týdenTento týden1173
Tento měsícTento měsíc8993

Partnerské weby

apartman banner