Život rakouské císařovny, ve své době krásné a obdivované Alžběty Amálie Evženie (zvané Sissi), nebyl zrovna nejveselejší. Unavená dvorským ceremoniálem si jednou usmyslela, že si bude vydělávat jako cirkusová krasojezdkyně. Bylo to v roce

1875, kdy byl ve Vídni velmi proslulý cirkus Arnošta Jakuba Renze. Jeho syn byl skvělý provazolezec a dcera Eliška bravurní krasojezdkyní, která se vyznala v drezúře koní lépe než kovbojové z Divokého západu. Císařovně Alžbětě umění slečny Renz učarovalo, a tak s ní navázala přátelství. Celý den se zdržovala v manéži a jednou starého principála překvapila nabídkou, aby ji přijal do svého uměleckého souboru jako krasojezdkyni. Myslela to smrtelně vážně, protože si hned druhý den dala do cirkusových stájí zavézt oba své nejoblíbenější hřebce přímo ze zámku a na miláčkovi Apollovi také hned předvedla, co v sedle všechno dokáže.

Císař František Josef I. se zděsil nové pošetilosti krásné manželky, ale Alžběta nad jeho mravokárnou domluvou jen ohrnula svůj vznešený nosík a prohlásila, že „budou-li se jí dělat jakékoli potíže, bude vystupovat hned zde ve Vídni“. A co hůř, nikoli, jak měla původně v plánu, pod uměleckým jménem, ale na plakáty se dá její skutečné jméno i s císařskými korunkami a emblémy. Aby ostuda byla co nejmenší, bylo výstřední dámě povoleno jedno skutečné vystoupení. Ovšem jenom pro rodinné publikum, čímž byla krasojezdecká císařovnina kariéra ukončena.

(ryp)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2524137
DnesDnes253
VčeraVčera761
Tento týdenTento týden3239
Tento měsícTento měsíc15905

Partnerské weby

apartman banner