Ještě v 19. století prý někteří lidé potkávali běžně oživlé nebožtíky, duchy a démony. I smrtka se některým výjimečným osobám zjevovala a mnohdy jim vykládala různá moudra. Jednou na Choceradsku číhala na mlynáře převlečená za

krásnou dívku. Sotva ji muž políbil, zemřel.

Smrtka chodila v černém nebo bílém hábitu, uměla se proměnit i v kapradinový kvítek u cesty. Podle jisté staré zkazky pozvala rouhavou děvečku na noční setkání na hřbitov, kde ji ráno našli vesničané rozsápanou u zdi márnice.

Lidé se báli duchů i zemřelých sousedů. U Řetenic utopil duch nebožtíka ve studánce mladou ženu, protože prozradila tajemství léčivé vody, které jí přízrak svěřil. U Plánského mlýna zase dostihl umrlec s lucernou v ruce hospodáře při cestě z půlnoční mše. Sedlák místo poděkování jen hartusil, aby svítil lépe. Na druhý den mu ochrnula noha a do měsíce zemřel.

Obávané noční můry

V Kašovicích měli hned trio strašících duchů, místní se jich velmi obávali. Zajímavé jsou i pověsti o nočních můrách, připomínají fenomén tak zvaného astrálního cestování, kdy duchovní tělo načas opouští tělo fyzické. Noční můrou se mohl stát kdokoliv, ale zřejmě musel nejprve projít zvláštním samozasvěcovacím rituálem, jeho psychika se musela otevřít, jen tak mohlo kouzlo účinkovat. Něco podobného pravděpodobně popisuje další příběh.

U Studence lidé nalezli mrtvou matku pěti dětí, která se v noci stávala obávanou noční můrou. Když prolézala klíčovou dírkou do stavení, někdo na přízrak zakřičel. V tu chvíli se její fyzické tělo, ležící doma v posteli, zhroutilo – a dotyčná zemřela ve všech svých podobách.

Nepovedená hra na nebožtíka

V Kašperských Horách se vyprávělo o třech ševcích – dva byli pověrčiví a třetí byl takový nebojsa. Ti dva, kteří věřili na duchy, se dohodli, že ho postraší. Zinscenovali rouhavé představení, kdy jeden z nich předstíral mrtvého, jenž zázračně obživne. V inkriminovaný den nebojácný švec nebožtíka bez otálení zvedl a uložil jej do postele. Pak ožil a opět skonal. Nebojsa ho tedy znovu uložil. Jenže najednou se ozvalo zaklepání na dveře chalupy. Muž otevřel a v předsíni stál kostlivec v černém hábitu – byla to samotná Smrtka. Švec pochopil, že je doopravdy zle a vyskočil oknem ven. Smrtka v jeho dílně uchopila těžké kladivo, přistoupila k loži s falešným nebožtíkem a jednou ranou mu roztříštila hlavu. Když se vrátil druhý spiklenec, který celou taškařici vymyslel, omdlel hrůzou. Podařilo se ho sice vzkřísit, ale nakonec dožil v ústavu pro duševně choré.

Ve zdraví přežila jen oběť žertu – švec nebojsa. Dobře se prý oženil a vyhrál velké peníze… Že by se mu takto Smrtka odvděčila?

Jiří Nový

Foto: Pixabay

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2455250
DnesDnes488
VčeraVčera796
Tento týdenTento týden3157
Tento měsícTento měsíc6196

Partnerské weby

apartman banner