Květy růží přitahovaly lidstvo odedávna – vůní i zbarvením. Z historických pramenů je známo, že už ve starověkém Egyptě používali kněží esenciální růžový olej, který přidávali do balzamovacích směsí nebo do obřadních vykuřovadel. Byl spojován s božstvy a kněží věřili, že jeho vůně

otevírá srdce a duši k duchovnímu spojení. Získat olej z okvětních plátků růží ale není jednoduché, proto patří k nejcennějším a nejdražším. Však se také říká, že tento růžový olej nestárne, jeho vůně je třeba i za dvacet let stále stejně intenzivní.

Bulharské rostlinné zlato

Nejkvalitnější růžový olej v současnosti pochází z Bulharska. To je zemí plnou historie a odkazu předků. Ve vnitrozemí najdete spoustu starých památek a měst, která vás okouzlí. Ale pouze pěstování damašské růže a vyrábění esenciálního oleje ve vysoké kvalitě, tak jak ho používali kněží v Egyptě, je tradicí, která zůstala živá.

Na skok v Růžovém údolí

Růžové údolí lemují pohoří Stará Planina a Střední Hora. Jejich jižní svahy u měst Kazanlak a Strelča mají nejlepší klimatické podmínky pro pěstování damašských růží. Strelča je malebné městečko se šesti až sedmi tisíci obyvateli, které má i malé lázně, jež využívají prameny teplé kolem 39 °C. Setkala jsem se tu se zdejším pěstitelem růží Nikolou Savovem Nikolovem. Je to milý, usměvavý chlapík, který mě seznámil s tím, co je pro něj denním chlebem. Nikola říká, že v městečku prakticky všichni pěstují růže, nebo se podílejí na jejich sběru a zpracování. Nikola vlastní tři hektary pozemků s růžovými plantážemi. Růže pěstoval i jeho otec, děd, praděd a tak dále. Růže jsou zkrátka součástí jeho rodu odnepaměti.

Když začne sezóna sběru

Keříky růží jsou až dva metry vysoké, květy mají růžovou nebo bílou barvu a výrazně voní. Růže se nikdy nezavlažují. Nacházíme se ve výšce 500 m nad mořem, nevyskytují se tu mlhy a málo prší. Vydatná na vláhu je zato ranní rosa. Nikola tvrdí, že je tu 300 dnů v roce slunečných. Sezóna sběru vždy začíná ke konci května, jakmile se začnou objevovat první květy. Způsob sběru se nezměnil po staletí. Každé ráno v pět hodin vyráží jeho rodina na růžové plantáže a sbírají květy do devíti - deseti hodin dopoledne, dokud se na květech udrží rosa. Jakmile rosa zaschne, jsou růže na jakoukoli manipulaci velice citlivé a snižuje se jejich kvalita. Květy se hned odvážejí do místní sběrny. V době hlavní sezóny pomáhají se sběrem všichni z příbuzenstva. To většinou trvá 20 až 25 dní, podle počasí. Zatímco dříve se květy sbíraly do košů, v současnosti už mají sběrači pytle. Z 2,5 až 3 tun květů růží se parou vydestiluje jeden litr čistého oleje. Nikolovu tvář rozzářil široký úsměv, když mi vyprávěl, jak pak voní celé městečko po růžích, každá domácnost. Po sezóně se keříky ostříhají až dole u kořenů a okopou, aby kořeny mohly dýchat. V srpnu už jsou ale zase keře vzrostlé do výšky jednoho až jednoho a půl metru.

Jak to funguje v továrně?

Nikola mě vzal i do místní sběrny a továrničky na olej, kde nás čekal majitel - Veselin Gančev. Malá továrna tu funguje od roku 1953, kde pracoval a později se stal majitelem jeho otec. On je pokračovatelem. Začal pomáhat už jak jedenáctiletý a po studiu na chemické škole převzal řízení firmy. V Bulharsku se drží na druhé příčce ve výrobě esenciálního růžového oleje. Místní pěstitelé mu denně přivezou 20 až 30 tun květů. Ze tří desítek pytlů nejprve vybere jeden, který jde na rozbor kvality a jakosti. Podle výsledků se dál květy zpracovávají. Veselin gančev má duši alchymisty, ač žije v moderní době. Upozorňuje: „Proces musí být rychlý a citlivý, protože královna květů vám své království jen tak snadno nevydá! Růže je opravdu královnou květů a jako ke královně se k ní také musíte chovat“.

Olej má cenu zlata

Čistý olej se po destilaci skladuje ve speciálních hliníkových barelech, které se vozí do sejfu v bance. Olej má totiž vysokou cenu, jeden litr stojí okolo 15 000 Eur, proto ta bezpečnostní opatření. Veselin Gančev zná dobře historii damaškých růží, které se na území Bulharska pěstují už 400 let. Byly sem přivezeny ze Sýrie. A už kdysi tu měla skoro každá rodina malé políčko s růžemi a své malé destilační přístroje, díky nimž získala tak litr oleje. Nicméně ze zisku z jeho prodeje pak rodiny žily celý rok. Růžový esenciální olej má prostě cenu zlata a vyváží se do celého světa - do Francie, Japonska, USA. Používá se jak v kosmetickém průmyslu, tak i ve farmacii. Má silné regenerační účinky, regeneruje pokožku, uvolňuje svalové napětí a v rámci aromaterapie uleví od úzkosti a stresu.

Renata Raduševa Herber

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2451004
DnesDnes101
VčeraVčera682
Tento týdenTento týden3035
Tento měsícTento měsíc1950

Partnerské weby

apartman banner