0339ducha 1Strážní hrad Hauenštejn, známý také jako Horní hrad, vznikl zřejmě kolem roku 1320, kdy jej měl v držení Mikuláš Winkler, který byl purkrabím na hradě Loket. Měl střežit důlní místa, kde se dolovaly drahé kovy a kameny, ústí tu tedy mnoho

štol. Postupně se zde vystřídalo mnoho majitelů, posledními byli Buquoyové, kterým byl ale po skončení II. světové války zabaven kvůli spolupráci s nacisty. Následně hrad pustl, nyní je majitelem Pavel Palacký, jenž je prý potomkem Františka Palackého. Hrad oplývá mnoha pověstmi, které děsí i vyvolávají zvídavost.

Chrabrý kapitán chrání hrad

Kdysi se švédští vojáci snažili hrad dobýt za každou cenu. Povedlo se jim obsadit Zámecký vrch, nacházející se pod hradem, ale to bylo tak vše. Rozhodli se tedy ke druhé zteči, jenže chrabrý hauenštejnský kapitán se svou družinou vpadli tajnou chodbou nepříteli přímo do zad. V lítém boji hrad uhájili, ale došlo k nemalým ztrátám na životech. Smrtelně zraněn byl i samotný kapitán. K dalšímu útoku se Švédové již neodhodlali a odtáhli s nepořízenou. Kapitánova duše v místních chodbách prý stále bloudí a má za úkol chránit hrad před veškerým nebezpečím. Pomáhají mu v tom i přízraky jeho věrných vojáků, kteří bitvu nepřežili. Za temných nocí lze údajně v podzemí slyšet bitevní vřavu. Pod jeho ochranou jsou dle pověsti ovšem dodnes úplně všichni, kdo na záchraně hradu pracují. Jeho prospěch duchům leží na srdci...

Sázka s ďáblem

Kdysi se mladý šlechtic jménem Vilém zprotivil Bohu tím, že neustále klel. Jeho špatná nálada měla svůj důvod, protože hauenštejnští neustále odráželi útoky Sasů. Stálými potyčkami trpěli lidé na hradě i v podhradí. Jednou, když zase nadával, přispěchal samotný ďábel se zajímavou nabídkou. Slíbil Vilémovi mohutnou hradbu kolem celého údolí a hotová měla být za jednu jedinou noc. Měl však podmínku - chtěl po šlechtici, aby s ním stále držel krok na koni. Nesměl se ani na chvíli zpozdit, jinak by přišel o duši. Vilém neváhal a sázku přijal. Po setmění tedy nasedl na koně, a když se ohnivý jezdec objevil na obloze, vyrazil za ním. I když svého koně nešetřil a tryskem pádil za ďáblem, který shazoval obří balvany ze svahu dolů lehce jak pírko, svému protivníkovi nestačil. Unavený a pološílený strachy z prohry zastavil. V tu chvíli zakokrhal kohout a čert, jenž právě shazoval poslední balvan, s hrůzným skřekem prolétl Vilémovi nad hlavou a již nikdy se neobjevil. Celé zápolení dodnes připomíná osamocený obří balvan, jemuž místní dali název Čertův kámen.

0329duchaTragická smrt mladíka

Před pár desítkami let chtěl v rozpadlém hradě přečkat noc mladý muž, jenž zde rád trávil volné chvíle. Chránil Hauenštejn před nájezdy vandalů a zlodějů. Stal se ale obětí zločinu, byl nalezen v útrobách hradu s rozbitou hlavou. Jeho duše je prý na hradě dodnes, neboť lidé často slýchají záhadné kroky. A pokud zde někdo přespí, má zlé sny. Přízrak nešťastníka vidí jen kočky, které se na hradě rády scházejí. Pokud se duch mladého muže objeví, s naježenou srstí a drásavým mňoukáním utíkají pryč. Tak se prý pozná, že duše mladíka je v tu chvíli přítomná.

Text a foto: Naďa Kučerová

Ochranné amulety a další ezoterické pomůcky najdete na: www.spiritobchod.cz

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2451026
DnesDnes123
VčeraVčera682
Tento týdenTento týden3057
Tento měsícTento měsíc1972

Partnerské weby

apartman banner