3039sedmVloni lékaři v Evropské unii odhalili odhadem 2,7 milionu nových případů rakoviny. Díky pokrokům v oblasti screeningových vyšetření a diagnostiky se daří odhalit včas více zhoubných nádorů, nicméně první příznaky mohou být

tak nenápadné, že nad nimi leckdo mávne rukou.

  1. Neplánované hubnutí. Pokud jste bez cvičení nebo diety shodili více než pět kilo, nechte se vyšetřit. Mohlo by se jednat o příznak rakoviny slinivky, žaludku, jícnu nebo plic.
  2. Únava. Prožíváte-li krátkodobou zátěž, je únava pochopitelná. Pokud vám ale přestane jít práce od ruky a potřebujete si během dne zdřímnout, je to důvod ke znepokojení. Únava může být známkou některých typů rakoviny tlustého střeva, žaludku nebo poruch krvetvorby, například leukémie.
  3. Krvácení bez zjevné příčiny. K lékaři byste měli zajít, vyskytne-li se cokoli neobvyklého: Vykašlávání krve (rakovina plic), nezvyklé krvácení z vagíny (karcinom děložního čípku či endometria), krev ve stolici (rakovina střev či konečníku), krev v moči (rakovina močového měchýře nebo ledvin), či krvavý výtok z bradavek (rakovina prsu).
  4. Bolest. Bolest je obvykle příznakem rakoviny v pokročilém stadiu, ale může být i časným příznakem rakoviny kostí nebo varlat.
  5. Boláky, které se nehojí. Může jít o počáteční stadium rakoviny kůže. Vytrvalý bolák v ústech může být projevem rakoviny úst. Bolák na penisu či vagíně může být známkou nádoru penisu, vagíny či vulvy.
  6. Úporný kašel. Kašel rozhodně nemusí být známkou rakoviny, ale pokud nepřestává, i když jste nikdy netrpěli alergií, astmatem nebo potížemi s dutinami, je to důvod k ostražitosti. Mohla by to být rakovina plic, a pokud se připojí chrapot, i rakovina hrtanu či štítné žlázy.
  7. Změny trávení a vylučování. Jestliže náhle močíte častěji nebo méně často než dřív, může to znamenat rakovinu prostaty nebo močového měchýře. Zácpa či průjem mohou být projevem nádoru tlustého střeva či vaječníků.

(ksa)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2522166
DnesDnes515
VčeraVčera753
Tento týdenTento týden1268
Tento měsícTento měsíc13934

Partnerské weby

apartman banner