0741templarsti 2V malebném okolí dobříšského zámku na kraji nekonečných brdských lesů se vyskytují neobvyklá templářská zjevení. Královský lovecký hrad, stojící od počátku 14. století poblíž dnešního zámku v Dobříši, postavili (nebo z něj vládli kraji) templáři. Z jejich

pevnosti proto vedla tajná chodba pod rybníkem Vargač a ústila ve dvou prastarých budovách na jeho druhém břehu. Ty mají být podle místní legendy zbytky templářského chrámu. Další chodba pak odtud pokračovala až do Obory. Za jasných nocí se zde zjevují přízraky rytířů a smutně bloumají místy jejich zašlé slávy.

Sedm starých rytířských balad

Další templářské zjevení se objevuje přímo v podzemí pod hradem - velmistrův černý duch zde střeží, oblečen do dlouhého pláště, obrovský řádový poklad. O půlnoci se také ozývají temné zvuky z hlubokých zámeckých sklepení, pak se otevřou dveře pod starým purkrabstvím a z této údajné templářské hrobky vychází zahalená postava ozbrojeného mnicha - rytíře s mečem u pasu a s pláštěm vyzdobeným velkým červeným křížem. Projde bývalým hradem až na vargačské návrší a pak se, na dohled zámku, posadí na skálu nad rybníkem. Zpod pláště vytáhne loutnu a začne hrát staré rytířské balady a zbožné písně. Po sedmé písni zmlkne a začne teskně vzdychat. Ozvěnou se k němu nesou pohřební žalmy jeho podřízených templářů pochovaných v hrobce. Smutné zjevení mizí až úderem jedné hodiny.

0741templářštíStrašidelní nebožtíci a přízrak hafana

Nedaleko zámku se přes potok klene starý mostík ze strusky, kterému se v celé Dobříši neřekne jinak než Čertův most. Podle pověsti tudy odváděl ďábel místního ševce do pekla a nechal za sebou padnout napříč údolí velký strom. Strašidelné jsou i dobříšské sochy. Například u sloupu svaté Tekly byl kdysi morový hřbitov a zjevovala se tady kolemjdoucím trojice zemřelých nebožáků. Oblečeni v rubáše děsili lidi tak dlouho, než byla jejich dávno zetlelá těla vykopána a přenesena na normální vysvěcený hřbitov. Na kraji Dobříše směrem k Rosovicím stojí kaplička svaté Anny. Dříve zde býval malý rybník, u kterého se zjevoval přízrak bílé paní, stejně jako na hrázích dodnes dochovaných rybníků Papež a Koryto. U kapličky, na místě zvaném U Dubu nebo také U Obrázku, se zjevuje i přízrak velkého černého psa.

Petr Blahuš

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2506795
DnesDnes634
VčeraVčera630
Tento týdenTento týden634
Tento měsícTento měsíc18141

Partnerské weby

apartman banner