2541zlato22Zlato sice zařazujeme mezi kovy, ale současně je i prvkem, jako například diamant. Již od pradávna bylo zlato vysoce ceněno, bylo symbolem moci a bohatství. Objevili ho staří Egypťané, kteří ho začali zpracovávat přibližně před 6000 lety. Kolik jen bylo

napsáno románů o prospektorech a zlatokopech z období „zlaté horečky“ v 19. století v Kalifornii a na Aljašce...

V současné době se hlavní naleziště zlata nacházejí na Aljašce, Sibiři, v Jihoafrické republice a v Austrálii. Zlato se užívá při ražení mincí, k výrobě šperků, v zubním lékařství a řadě technických oborů. Pro svou nespornou schopnost ničit bakterie je součástí mnoha farmaceutických přípravků. Zpomaluje proces stárnutí organismu, zvyšuje jeho obranyschopnost, podporuje léčbu nemoci plic a hrtanu. Dodává pocit síly a potlačuje deprese, rovněž podporuje meditaci a aktivizuje kreativitu.

Pot slunce

Zlato také nepodléhá žádným významným cenovým výkyvům a módním vlnám a od starověku až po současnost je stabilně nejcennějším a nejvíce uznávaným drahým kovem. Vždy bylo symbolem moci a bohatství. Jihoameričtí indiáni však měli pro drahé kovy také poetická jména. Zlato nazývali „potem slunce“ a stříbro „slzami měsíce“.

Na našem území, na řece Otavě před dvěma tisíci lety zlato rýžovali Keltové. Z něj pak razili mince, takzvané duhovky. Proč právě duhovky? V dřívějších dobách nacházeli lidé občas na polích zlaté keltské mince vyplavené na povrch deštěm. Domnívali se, že peníze popadaly z duhy.

Ve středověku bylo také objeveno významné naleziště zlata v Jílovém u Prahy a v roce 1325, za vlády Jana Lucemburského, se zde začaly razit první české zlaté mince. Také v okolí Zlatých Hor v Jeseníkách bylo od 13. století rýžován a později dobýván tento cenný kov.

Zdroj: e-kniha Drahé kameny, Jiří Glet

Širokou škálu kamenů a amuletů najdete na: www.spiritobchod.cz.

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2452999
DnesDnes315
VčeraVčera591
Tento týdenTento týden906
Tento měsícTento měsíc3945

Partnerské weby

apartman banner