0841rychléOlej jako lék

Pocit těžkých nohou, únava po celodenním stání, turistickém výšlapu, těžké fyzické práci. Blahodárně působí koupel nohou, kdy se do umyvadla s teplou vodou přidají dvě lžičky olivového, tři kapky levandulového a tři

kapky eukalyptového oleje. Vhodná je i masáž bolavých míst zahřátým olivovým olejem. Poradí si také s úpornou svalovou bolestí, ztuhlými zády, bolavými šlachami. Za vyzkoušení stojí i olivový olej místo bělícího přípravku na zuby nebo krvácející dásně. V prvním případě naneste olivový olej na zubní kartáček a chrup vyčistěte běžným způsobem jako zubní pastou. Při zánětu dásní vyplachujte ústní dutinu vodou s olivovým olejem v poměru 1 : 1.

Jak si poradit se zácpou?

Zácpa může nepříznivě ovlivnit celkový zdravotní stav, proto ji nepodceňujte. Příčinami je nesprávná životospráva, nedostatek pohybu a nevyvážená strava. Někteří lidé jsou citliví na změnu stravy a prostředí, například v čase dovolených. Pravidelné užívání projímadla rozhodně není správnou cestou. V prvé řadě je nutné dodržovat dostatečný pitný režim v průběhu dne a jídlo dobře v ústech rozmělnit. Do jídelníčku zařazujte více zeleniny, ovoce, salátů a kompotů. Naši předci nedali dopustit na sklenici šťávy z kysaného zelí vypitou před snídaní. Při zácpě se doporučují před spaním podávat potraviny, které mají mírně projímavý účinek, například sušené švestky, kyselé mléko, neslazené ovocné šťávy.

Ucpaný nos

Dochází k němu v důsledku virové či bakteriální infekce nebo také zánětu vedlejších nosních dutin. Víte, že nos dokáže účinně uvolnit pára slané vody? Když v hrnci s horkou vodou rozpustíte tři lžičky soli a budete inhalovat s ručníkem přes hlavu, vdechovaná pára bude mít dezinfekční účinek a uvolní hleny. Naše prababičky na ucpaný nos používaly obyčejnou bramborovou kaši. Horkou ji navrstvily na měkkou plenu a těsně přiložily k nosu. Zábal nechaly působit do vychladnutí kaše, která měla zmírnit bolest i odstranit hleny.

Bolest při močení

Někdy stačí trochu prochladnout. Pokud nejde o úporné obtíže, lze vyzkoušet urologické čaje, držet se v teple. Zabírat mohou i některé babské rady. Připomeňme teplé obklady z bílého vína, k napaření odvar z listů hrušky. Jako obklad na podbřišek přikládali lidoví léčitelé teplý zelný list namaštěný sádlem a posypaný zázvorem. Na pupek lze přikládat i obklad z vratiče nebo kmínu, uvařený ve víně. V případě vratiče je potřeba na půl litru pět polévkových lžic, kmínu pak dvě malé lžičky. Vaří se osm minut. Dobré je také pít dvakrát až třikrát denně čaj z měsíčku a zároveň přikládat na podbřišek teplý obklad z ovesných vloček.

(es)

RADA SPIRITU

Ženy v menopauze, které trápí návaly horka, mohou vyzkoušet octový nápoj, kdy se jedna lžíce octa rozmíchá ve 250 ml vody s ledem.

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2524132
DnesDnes248
VčeraVčera761
Tento týdenTento týden3234
Tento měsícTento měsíc15900

Partnerské weby

apartman banner