0343barbarske 1Baleárské ostrovy patří v létě mezi nejnavštěvovanější místa Evropy. Dříve tomu tak ale nebylo a pro mnohé příšerné rituály a pověsti se každý normální člověk ostrovům vyhnul. Prvními lidmi na ostrovech věčného slunce (za rok zde svítí slunce více než 300 dnů) byli

už v mladší době kamenné primitivní námořníci od jihofrancouzského pobřeží. Se severním větrem „tramuntana“ v zádech sem dorazili asi před 8 000 lety. Z dob následujících se na ostrově v Ses Paisses a Capocorb Veli dochovaly záhadné talayotové (megalitické) osady s obrannými věžemi (podobné dodnes stojí třeba na Sardinii). Když Mallorcu o několik tisíc let později objevili antičtí Řekové, byli doslova zděšeni barbarskými zvyky zdejších domorodců. Tak třeba řecký historik Diodóros ze Sicílie napsal sto let před Kristem, že Mallorčané běhali v létě celí nazí a svým mrtvým lámali a drtili kosti a ukládali je do zvláštních hliněných uren. Asi jediným příjemným zvykem byl pro Řeky místní svatební rituál, během kterého se nevěsta musela vyspat s každým hostem. Řekové velmi obdivovali bojovou zdatnost zdejších obyvatel, zejména umění přesně vrhat velké kameny. To se řecky řekne „balein“, a tak se bojové mistrovství mužů dostalo až do dnešního názvu celého souostroví - Baleárské ostrovy.

Píšťalka přivolávala vítr a déšť

Do dnešních dob se na ostrově Mallorca a Ibiza udržel jeden starobylý zvyk - výroba zvláštních hliněných figurek siurells. Například figurky jezdců na koních, přízraky z podsvětí, zvířata nebo pohádkové bytosti na koních mají na svém povrchu zvláštní otvor, jenž podle vědců a paleoarcheologů sloužil jako píšťalka, kterou se přivolával vítr a před žněmi tak důležitý déšť. Ať už siurells přinesli na Baleáry Řekové nebo až po nich Féničané, zcela jistě měly kultovní význam. Dnes se považují za hračky nebo suvenýry.

Text a foto: Petr Blahuš

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2504798
DnesDnes430
VčeraVčera601
Tento týdenTento týden3050
Tento měsícTento měsíc16144

Partnerské weby

apartman banner