3043zajímavostiMigréna: zaměřeno na spouštěče

V roce 2016 si přes 320 lidí trpících migrénou podrobně poznamenávalo, co jedli, pili, dělali a kdy je bolela hlava, a to v rámci studie uskutečněné vědci z barcelonské Autonomní univerzity. Rozborem těchto záznamů pak

vědci u 87 procent zkoumaných osob stanovili spouštěče záchvatů migrény. Jen málo pacientů postihovaly stejné soubory faktorů: podle všeho je tedy účinnější se při určování spouštěčů soustředit na vlastní případ a vlastní zkušenosti, než se vyhýbat faktorům, které způsobují záchvaty migrény jiným.

Neslaná dieta

Nemusí být nutně prospěšná. Příliš mnoho soli podporuje kardiovaskulární nemoci, ale podle analýzy uskutečněné na 130 tisících osobách ve 49 zemích může mít stejně neblahé účinky i nedostatek soli. Jídelníček obsahující méně než tři gramy sodíku denně sice snižuje krevní tlak, zato může negativně ovlivňovat hormonální rovnováhu. Závěrečné zhodnocení výzkumu říká, že by osoby s vysokým tlakem, které jedí hodně sodíku (přes šest gramů denně), měly jeho příjem snížit, ale zbytek populace by to dělat neměl.

Pohyb na městském vzduchu

Snižuje znečištěný městský vzduch příznivé účinky chůze nebo cyklistiky? Podle studie vědců na univerzitě v Cambridgi to tak být nemusí. Aby obyvatel města vdechl tolik škodlivin, že by to převážilo blahodárné účinky pohybu, musel by šestnáct hodin denně chodit nebo sedm hodin jezdit na kole. Dokonce i v Dillí, což je jedno z nejvíce znečištěných měst na světě, by musel jezdit na kole přes pět hodin denně, aby rizika znečištěného ovzduší převážila nad zdravotní prospěšností pohybu.

(ndro)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2505344
DnesDnes403
VčeraVčera573
Tento týdenTento týden3596
Tento měsícTento měsíc16690

Partnerské weby

apartman banner