Vládci času v astrologiiAstrologové používají celou řadu prognostických metod a technik. Jde o tranzity, různé direkce, revoluce (cyklidké horoskopy) a podobně. Tradičně astrologie pracuje také s chronokratory, tedy vládci času. Staří Řekové měli v této souvislosti Decénie, známý je Zodiacal Releasing a existují

také Firdaria. Právě jejich původ a podstatu vám osvětlí astrolog JUDr. Jiří Kubík, MBA.

Co jsou to Firdaria?

Jde o prognostickou techniku arabské astrologie, jejíž původ není přesně znám. Může mít řecké či indické kořeny. Každopádně název jako takový - Firdaria - je do arabštiny přeložená perská zkomolenina řecké ‚periody‘. Tato technika vychází z předpokladu, že je život člověka rozdělen na určité periody, kterým vládnou jednotlivé planety horoskopu. Prvně se objevuje kupříkladu v knize Abú Mashara z 9. století jakož i u dalších astrologů této etapy vývoje astrologie. Vytrácí se pak ke konci středověku.

Můžete být konkrétnější, co se týká period a planet, které jim vládnou?

Firdaria systém operuje s předpokladem, že průměrná délka života je 75 let. Těchto 75 let je rozděleno na devět period, jež jsou různě dlouhé a každé vládne nějaká planeta či prvek. V pětasedmdesátiletém cyklu se přitom střídají planety v takzvané Chaldejské řadě, tedy posloupnost planet závisí na nárůstu jejich rychlosti během postupu zodiakem z pohledu pozorovatele na Zemi. Součástí systému jsou také oba uzly.

A co se stane po uplynutí těch 75 let, někteří lidé žijí přece déle?

Muži se v České republice dožívají v průměru 76 a ženy 81 let. Pokud dojdete na konec řady, vracíte se opět na začátek celého cyklu. Periody jsou tedy do jisté míry u všech lidé stejné, proto jsem měl tendenci tuto techniku na počátku své astrologické praxe zavrhnout. Jsou pouze dvě řady - denní a noční. Denní řada je stejná pro všechny lidi, kteří se narodili ve dne, noční řada je stejná pro všechny narozené v noci. Nicméně tyto periody je nutné zkoumat s ohledem na postavení vládce periody v základním horoskopu a ten máme každý jiný. Kvalita každé periody je daná obecnou kvalitou planety, třeba Marsovská Firdaria patří mezi bojovné, konfliktní, celkově náročnější, ale hodně pak závisí na tom, jak je planeta aspektovaná a postavená v základním horoskopu, s čímž to souvisí. To už je u každého člověka jiné. Pro někoho je Marsovské období mezi 32 až 39 rokem života vysloveně kritické, protože Mars v jeho horoskopu stojí špatně. Někdo jiný se silně a dobře postaveným Marsem si toto období ale naopak spíše užívá.

Jak dlouho trvají jednotlivé periody?

Každá perioda je pod vládou nějaké planety a každé z planet je přiřazen určitý počet let. Saturn - 11 let, Jupiter - 12 let, Mars - 7 let, Slunce - 10 let, Venuše - 8 let, Merkur - 13let, Luna - 9 let, Dračí hlava - 3 roky a Dračí ocas - 2 roky. Jak už jsem uvedl, musí se rozlišovat denní a noční zrození. Noční řada začíná Lunou a denní Sluncem. Kdo se tedy narodil v noci, tak to, jak se mu žilo v dětství, závisí na jeho poloze Luny v horoskopu, neboť prvních 9 let života má pod její vládou. Dospívání pak probíhá pod vlivem Saturnu až do 20 roku života.

Posloupnost planet pro denní zrození je tedy Slunce, Venuše, Merkur, Luna, Saturn, Jupiter, Mars, Dračí hlava, Dračí ocas. Pro noční zrození je to Luna, Saturn, Jupiter, Mars, Slunce, Venuše, Merkur, Dračí hlava, Dračí ocas. Každá perioda je poměrně dlouhá a obsahuje dalších sedm subperiod. Výjimku tvoří Lunární uzly, které subperiody neobsahují.

V čem tkví význam Firdarií, jak je mohou využít současní astrologové?

Jde v zásadě o velmi jednoduchou astrologickou techniku, která slouží k předvídání. Do výkladu základního horoskopu vnáší další rozměr - čas. Ukazuje, ve které části života se radixová dispozice nejvíce naplní. Od ostatních technik se odlišuje v tom, že nám popisuje delší časové úseky a to je velmi podstatné. Kupříkladu Václav Klaus má v horoskopu silnou konjunkci Merkur, Venuše ve třetím domě, což je dobrá dispozice pro duševní schopnosti, logické myšlení, dar řeči. Tyto dvě periody u něho fungovaly od roku 1990 do roku 2011, tedy po celou dobu jeho politické kariéry. Firdaria zkrátka upozornila na to, že tento člověk svůj největší potenciál využije za těchto dvou period. Může to fungovat ale i opačně. Máte-li třeba v horoskopu Mars ve dvanáctém domě, což značí tajná nepřátelství a různá příkoří v životě v důsledku toho, že nemáte svou energii pod kontrolou, nejvíce se tato dispozice bude projevovat za Marsovských Firdarií. Například i pan Baudyš onemocněl a zemřel v době, kdy začala fungovat Marsovská Firdaria.

Vy s Firdarii pracujete, jak se vám technika osvědčila?

Staří Arabové Firdaria patrně používali spolu se solárními horoskopy a takzvanými profekcemi. Já sám osobně je kombinuji se solárními horoskopy a dalšími standardními astrologickými technikami. Používám je na každé astrologické konzultaci. S jejich pomocí si mohu udělat základní dlouhodobou představu o jednotlivých etapách života člověka, klienta. Navíc při konzultaci velmi rychle zjistím, v jaké etapě života či fázi vývoje se dotyčný člověk nachází, jaká témata prožívá. Zároveň mě tato technika nutí k hlubšímu studiu a chápání jednotlivých planet, protože chci hlouběji porozumět té či oné periodě, abych pochopil, co přesně bude přinášet. Mě technika obohatila, proto jsem pro případné zájemce o toto téma na YouTube natočil dva díly videí, kde najdou celou řadu příkladů z praxe, citace klasiků a vše potřebné.

(zem)

Kontakt: JUDr. Jiří Kubík, MBA - www.ceskaastrologie.cz, tel. - 607 646 418.

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2453021
DnesDnes337
VčeraVčera591
Tento týdenTento týden928
Tento měsícTento měsíc3967

Partnerské weby

apartman banner