0845co můžeZřejmě si říkáte, že za vyčerpání může rychlé životní tempo, velký stres, spousta starostí a povinností. Nadměrná únava ale může signalizovat, že tělu něco chybí, nebo je znamením některého onemocnění. Co může vězet za

únavou?

Zanedbaný pitný režim. Hlídáte si příjem tekutin? Kdo pitný režim zanedbává, vystavuje organismus akutnímu stresu. Obzvlášť mozkové buňky citlivě reagují na ztrátu koncentrace, únavu. Optimální je pít osm sklenic vody denně.

Pozor na glutamáty. Za únavou se často skrývá i jídelníček. Mnohdy za ní může vězet nesnášenlivost lepku. Je především v pšenici, ječmenu, žitě a ovsu. Vyčerpání, únava, to mohou být také vedlejší účinky příliš vysokých dávek zvýrazňovače chuti - glutamátu. Organismus na něj může zareagovat až po dvanácti hodinách od konzumace například polotovarů ze sáčků.

Nedostatek spánku. Pokud uléháte na lůžko pozdě v noci, spíte jen šest hodin, často se probouzíte, je pocit únavy pochopitelný. Ale i příliš dlouhý pobyt na lůžku není zdravý. Spánek trvající víc než devět hodin tlumí organismus. Látková výměna je zpomalena, srdeční sval pumpuje méně kyslíku do těla, a tak příliš dlouhý spánek přináší únavu a malátnost po celý den.

Příliš mnoho cukru. Ne však na talíři, ale v krvi. Jestliže se k dlouhodobému pocitu únavy přidruží i nadměrná žízeň, častá potřeba navštěvovat toaletu, ztráta hmotnosti, může jít o cukrovku.

Na vině je štítná žláza. Za neschopností soustředit se, únavou, bolestmi svalů, vyčerpáním při běžných aktivitách lze často vystopovat problémy se štítnou žlázou. Ta produkuje hormony, které řídí metabolismus. Pokud je jich mnoho, metabolismus se zrychluje a jedná se o hypertyreózu. V případě hypotyreózy se metabolismus zpomaluje.

Deprese. Nadměrná únava, ztráta energie, problémy se soustředěním, pamětí a rozhodováním dávají o sobě vědět také v případě deprese. Dlouhodobý splín ale nelze prokázat žádnými krevními testy, v takovém případě je třeba navštívit profesionála v oblasti duševního zdraví.

(se)

DODATEK

Fyzické i emocionální faktory se skrývají za nadměrnou únavou. Pokud trvá několik týdnů i při změně životního stylu, je dobré vyhledat odbornou pomoc, konzultovat problém s lékařem.

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2454187
DnesDnes221
VčeraVčera662
Tento týdenTento týden2094
Tento měsícTento měsíc5133

Partnerské weby

apartman banner