0345podivné2Jedním z nejtajemnějších míst Ukrajiny je bezesporu malá venkovská osada Malá Bugajka. Jak již sám název napovídá, nejedná se o žádné velké sídlo. Okolní samota a pusté cesty jen umocňují jeho tajuplnost. Čas si tady jde svým

vlastním tempem a celá oblast je nápadně podobná známému bermudskému trojúhelníku.

Zatímco bermudský trojúhelník zná pravděpodobně každý, ten bugajský už tak známý není. Oblast mezi Miami, Bermudami a Portorikem je tradičním předmětem zájmu příznivců záhad a nevysvětlitelných jevů. O prvních problémech v dané oblasti se ve svém deníku zmiňuje už Kryštof Kolumbus. Další tajemná zmizení lodí či letadel pak následovala v pozdějších letech. Podobné území se ale nachází právě na Ukrajině.

Záhadné jevy

Bugajský trojúhelník je zahalen mnoha mystickými příběhy. V září roku 2012 se v místní osadě duchů uskutečnila první výzkumná expedice odborníků na paranormální jevy. Pracovala zde výprava vedená fyzikem a matematikem z Kyjevské mezinárodní univerzity, profesorem Alexejem Perechodem. Celou záležitost navíc dokumentovali novináři. Podle svědectví se v osadě samovolně zastavují a spouštějí hodiny, lidé zde mají děsivé halucinace a vidění.

Nebezpečné anomálie

Původní vesnice Malá Bugajka zanikla v 50. letech minulého století. Z nejasných důvodů celá vymřela. Současní výzkumníci paranormálních jevů v oblasti opakovaně zjistili podivné anomálie, zejména nevysvětlitelné rádiové rušení, neobvyklé údaje na číselnících hodin či podivné reakce zvířat.

0345podivné„Od dvanácti do tří jsem pracoval na poli. Něco mě vedlo neznámo kam. Cítil jsem, že už musí být konec pole, ale přes jakoby mlžné světlo nebylo nic vidět. Najednou jsem se zastavil, vylezl z traktoru a stál jsem nad údolím,“ vyprávěl svůj podivný zážitek bývalý traktorista Ivan Martyněnko.

Je za vším magnetické pole?

Jeden z badatelů, Vladimir Litovka, připouští, že se sám stal svědkem nepochopitelného chování přístrojů. Nejenže se ručičky hodin samy posunuly o sedm minut dopředu, ale zhoršila se i funkce kompasu, který najednou udával zvláštní hodnoty.

Hodinář Alexandr Ogij, který Vladimirovy hodiny zkoumal, si je jistý, že je to výsledek působení magnetického pole. Vysvětluje, že v jeho praxi se to občas stává. „Když položíte staré hodinky na ledničku, stane se prakticky to samé,“ říká.

Pokud se dá nefunkčnost přístrojů vysvětlit takto, pak pro další zvláštnosti mají místní rolníci jediné vysvětlení – tajemné síly.

Jaroslav Svoboda

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2522183
DnesDnes532
VčeraVčera753
Tento týdenTento týden1285
Tento měsícTento měsíc13951

Partnerské weby

apartman banner