0346zpusobuji 2Poloostrov Krym je jistě jednou z nejzajímavějších černomořských destinací. Kromě známých turistických cílů se zde nachází řada míst, o kterých se příliš nemluví. Lidé na ně ale nemohou zapomenout a většinou hovoří o podivných

pocitech a halucinacích. Nedaleko lázeňského města Alušta se nachází i hora Demerdži. Na první pohled obyčejná hora leží ve stejnojmenném pohoří. V jejím okolí se však dějí zvláštní věci, které nelze jednoduše vysvětlit. Je tu rozeseto velké množství přírodních soch, které se až příliš podobají lidem a zvířatům. Jedná se o obyčejné skalní útvary nebo skrývají něco víc?

0346zpusobuji 1Děsivé útvary mají jména

Stejně jako většina hor na Krymu je i pohoří Demerdži tvořeno vápencem a vřavou tvrdých skal. Ti, kteří nevěří na legendy a zlé duchy, mají jasno - celá zvláštní struktura skalního komplexu vznikla díky větrné erozi. Většina z děsivě vypadajících kamenných soch má ale jméno i nějaký zvláštní příběh. Podobné úkazy známe i u nás, vzpomeňme například na skalní města a bludiště na Kokořínsku nebo v Českém ráji. Proč ale u nás do těchto míst jezdíme s radostí a krymské přírodní sochy návštěvníky spíše děsí?

0346zpusobuji 3Místo setkání jasnovidců

Jedna z legend vypráví, že celé údolí duchů je prokleté kvůli zlému kováři, který kdysi odešel z vesnice. Země se otevřela a spolkla ho i s jeho nohsledy. Všichni zkameněli a stali se tak těmito přírodními sochami. Měl to být trest za hanebné činy. Podivné je, že návštěvníci těchto míst skutečně popisují zvláštní pocity. Nejen, že mnohé vyděsily právě kamenné sochy, ale lidé se často stávají obětí halucinací. Vědci to vysvětlují rostlinami, které zde rostou. Ty by měly uvolňovat látky, jež způsobují dočasné duševní poruchy. Odborníci na paranormální jevy tvrdí, že údolí duchů je abnormální zónou. Právě proto se stává častým místem setkání jasnovidců a dalších příznivců ezoterických učení. Na závěr jen dodejme, že zdejší vodopád Džur-Džur je největším co do množství tekoucí vody na celém Krymu. Rozhodně je toto místo velmi zvláštní a není divu, že stále láká k bádání nejen vědce, ale i laiky.

Jaroslav Svoboda

Foto: visitukraine.net.ua a Pixabay

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2450681
DnesDnes460
VčeraVčera636
Tento týdenTento týden2712
Tento měsícTento měsíc1627

Partnerské weby

apartman banner