0746svetoznamou 1Rybí polévka halászlé neoddiskutovatelně patří k Maďarsku stejně jako paprika, guláš, víno a ovocné pálenky. Nekorunovanou metropolí tohoto gastronomického skvostu je město, které najdeme až na samém jihu země, poblíž hranic s 

Chorvatskem a Srbskem.

Festival zapsaný do Guinessovy knihy

Dlážděnou plochu ohromného náměstí každoročně zaplní ohně se zhruba dvěma tisíci zavěšenými kotli plnými voňavé polévky. Baja totiž hostí největší kulinářský festival zasvěcený právě halászlé. Ten dokonce pronikl i do Guinessovy knihy rekordů. A kde se tradičně připravuje delikatesa, u které klíčovou ingredienci tvoří sladkovodní ryby, tam zákonitě musí existovat jejich nevyčerpatelný zdroj.

Za nejvíce zarybněnou maďarskou řeku bývá často považována východouherská Tisza. Baja ale leží na břehu krále evropských řek – Dunaje. Mohutný veletok si tu ovšem svoje hlavní koryto rafinovaně schovává za zelení prostorného Petöfiho ostrova a kanály ramene Sugovica. Proto nábřežní okraj centra působí, jako by přiléhal ke klidné laguně, kde kotví jachty a motorové čluny. Milou atmosféru městské i ostrovní promenády umocňují stylové hospůdky a rázovité čárdy, které vábí k ochutnání místních specialit. Hitem jsou pochopitelně pokrmy z ryb. Stranou od centra, přímo u hlavního toku Dunaje, se nachází minimuzeum rybářství umístěné pod širým nebem.

0746svetoznamou 4Město synagog a kostelů

Samotné město Baja místy ukazuje, že je odtud blízko do srbské Vojvodiny či chorvatské Baranje. Osobitým jižním rázem nastavuje protiklad vyšperkovaným starobylým sídlům maďarského severu. Krátkou pěší zónu vroubí útulné cukrárny, v jejím sousedství se tyčí několik svatyní. Trochu stranou setrvává monumentální klasicistní budova bývalé synagogy a především velký kostel Srbské pravoslavné církve.

Poslední zastávka císaře Karla I.

Baja se také pyšní dlouhými dějinami. Například během osmanské okupace plnila úlohu strategicky důležité pevnosti. Avšak místo s armádami Baja mnohem více zápasila s rozběsněnými živly. Téměř pravidelně město decimovaly katastrofální povodně, jindy zase zakokrhal ohnivý kohout zničujícího požáru. Kuriózní epizoda se zde odehrála roku 1921. Tehdy se Baja stala poslední štací sesazeného císaře Karla I. při jeho druhém pokusu vrátit se v Uhrách na trůn. Sem byl potupně transportován z internace v tihaňském klášteře. A odtud byl odvezen ze země britským vojenským člunem. Pak ho ještě čekala strastiplná anabáze do vyhnanství na Madeiru.

Text a foto: Jakub Hloušek

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2729065
DnesDnes416
VčeraVčera527
Tento týdenTento týden943
Tento měsícTento měsíc18377

Partnerské weby

apartman banner