0146muzy 2Divukrásná Mallorca je známa spíše jako magnet Středomoří či Baleárská perla, málokdo ale zná také její další přezdívku - „ostrov mysticismu“. Může za to hlavně zvláštní dvojice nevšedních lidí, anglického básníka, romanopisce a učence Roberta Gravese a

jeho životní múzy, spolupracovnice a mystičky, Američanky Laury Ridding.

Svatý kroužek šílených ezoteriků

Graves, autor u nás velmi populárního románu Já, Claudius (byl i zfilmován), žil na ostrově od 30. let minulého století, kdy opustil kvůli společenským skandálům Londýn. Válečný hrdina a básník se totiž v upjaté Anglii v roce 1926 seznámil s Laurou Ridding a brzy poté, co ji najal jako sekretářku a spolupracovnici, mezi nimi vznikl milenecký vztah. To sice v té době nebylo v Londýně nic neobvyklého, ale zdejší snobskou smetánku šokovalo a pohoršovalo, že se tím netajili a dokonce se nechali promptně se svými tehdejšími manželkami, respektive manžely, rozvést. Jenže to zdaleka nebylo všechno - skandál vygradoval navíc tím, že oba založili tzv. Svatý kroužek. Ten se zabýval kabalou a dalšími mystickými praktikami, při nichž se hojně využívalo halucinogenních drog. Vše vyvrcholilo jednou seancí, během níž se dominantní Laura neúspěšně pokusila převzít vládu nad celou skupinou. Když se jí to nepodařilo, vyskočila z okna bytu se slovy: „Sbohem, přátelé!“ Tokající a zcela pod pantoflem žijící Graves pak okamžitě vyskočil za ní. Není tedy divu, že se i pro své přátele stali blázny a pošetilci. Dokonce i jinak také výstřední slavný špion, cestovatel a dobrodruh T. E. Lawrence, známější spíše pod svou válečnou přezdívkou „Lawrence z Arábie“, o nich napsal, že „mají chorobné mysli“. O Grawesovi navíc připojil, že se díky šílené Američance „topí v bažině“.

0146muzy 1Útěk s bohyní

Netradiční zamilovaný, leč nesezdaný, páreček na to zareagoval tak, že se po vyléčení zranění raději z Velké Británie přestěhoval na ostrov Mallorca, a to k pramalé potěše tamní dogmatické a zastaralé ostrovní společnosti Usadili se v překrásné vesničce Deia v horách nad přístavem Sollér a i nadále zde praktikovali své spiritistické kousky. Laura Ridding si mezitím Gravese doslova obtočila kolem prstu a udělala si z něj sluhu. Pro spisovatele byla božskou i mystickou postavou a zhmotněním vševědoucí vůdkyně a múzy. Krom toho ovšem nadále psal a tvořil. Dokončil zde svůj autobiografický román „Sbohem tomu všemu“, ve kterém popsal své zážitky ze zákopů Velké války. Vznikl zde i jeho nejznámější román „Já, Claudius“ a pokračování „Claudius bůh“. Především však psal milostné básně, ke kterým mu dodávala inspiraci jeho Američanka. Dlužno poznamenat, že kritikou byly jeho verše přijímány velmi pozitivně.

Ikona pro zástupy obdivovatelů

Během španělské občanské války se Graves s milenkou vrátili z Mallorky obsazené fašisty zpět do Británie, ačkoli byl Graves jinak politicky velmi pravicový. Během II. světové války Laura Roberta Gravese opustila a on se zamiloval do jejich společné přítelkyně Beryl Hodgeos. Po porážce Německa a Japonska se Graves s Beryl vrátil zpět do Deii na Mallorcu a začal pracovat na kontroverzní práci „Bílá bohyně“ o starověkých mýtech, vycházejících z uctívání bohyně-básnířky (bezesporu v něm stále dozníval jeho podřízený vztah k Američance). V roce 1950 se Graves ve městě Palma de Mallorca se svou novou družkou oženil. Přestože jejich manželství vydrželo až do spisovatelovy smrti v roce 1985, šťastné nebylo. Robert Graves na stará kolena, kdy se u něho stále více projevovala stařecká demence, měl navíc - slušně řečeno - slabost pro mladičká děvčátka. Prý mu dodávala sílu a mystickou inspiraci. Jeho žena navenek a trpně tuto výmluvu na múzy přijímala. Až do konce života ale za Gravesem do Deii putovaly zástupy jeho obdivovatelů i dalších kulturních osobností, včetně filmových hvězd.

Petr Blahuš

Foto: archiv a Pixabay

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2506606
DnesDnes445
VčeraVčera630
Tento týdenTento týden445
Tento měsícTento měsíc17952

Partnerské weby

apartman banner