0847každý1Patří k nejrozšířenějšímu a také nejzdravějšímu ovoci. O jablku se říká, že působí jako domácí lékař. Stačí sníst jedno denně. Jaký vliv má na organismus?

+ Kdo chce

posilovat paměť, měl by po jablku sáhnout pravidelně. Flavonoidy, blahodárné látky, které se v něm nacházejí, mají antioxidační účinek a podporují činnost mozku, snižují riziko jeho onemocnění, jsou prevencí Alzheimerovy choroby.

+ Jablka mají protizánětlivý, antimikrobiální účinek, sehrávají významnou roli v prevenci nejrůznějších chorob. Například posilují srdce a krevní oběh, imunitní systém, stabilizují hladinu cukru v krvi, blokují tvorbu žlučníkových a ledvinových kamenů, díky vysokému obsahu železa pomáhají při chudokrevnosti.

+ V lidovém léčitelství platila nastrouhaná jablka za skvělou medicínu na průjem, snížení horečky, nehojící se rány, omrzliny či popáleniny. Odvar z jablek doporučovaly zkušené bylinářky také při bronchitidě, žaludečních problémech, revmatismu.

+ Naši předci radili pít při chřipce a kašli limonádu z jablek. Umyté ovoce se pokrájí na čtvrtky, zalije vařící vodou a nechá vyluhovat do druhého dne. Pak se přecedí, osladí medem a dochutí citronovou šťávou.

+ O jablku se traduje, že je báječnou potravinou na potíže s chronickou nespavostí. Obsahuje vitamin B i hořčík, které blahodárně působí na nervovou soustavu.

+ Jablkové křížaly jsou výbornou pochoutkou, skvělou náhradou energicky vydatných a nezdravých slaných chipsů. Napomáhají i k udržení stálé hladiny cukru v krvi, vláknina přispívá ke správnému fungování střev. Ovoce stačí nakrájet na silnější plátky, které klademe na plech a necháme sušit v troubě, kterou zapneme na nejmenší příkon.

(es)

RADA SPIRITU

Víte, jak snáze a úsporně oloupat jablko? Ponořte ho na okamžik do horké vody, slupku pak mnohem lépe sloupnete.

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2459315
DnesDnes490
VčeraVčera622
Tento týdenTento týden2441
Tento měsícTento měsíc10261

Partnerské weby

apartman banner