0348cerna 1Klášter de nostra Senyora de Lluc (Naší Paní z Llucu) je nejmystičtějším místem nejen ostrova Mallorky, ale celých Baleárských ostrovů. Spritismem se zde lidé zabývali už před 4 000 lety. Jako první tady své šamanské obřady praktikovaly pravěké

kmeny, které na Baleáry dorazily pravděpodobně z území dnešní jižní Francie někdy před 4 000 roky a po nichž se našly kamenné monumenty i zbytky celých vesnic. Vyznavači animistických náboženství uctívali posvátné háje cesmínových dubů (které zde rostou dodnes) a mystično zdejšího místa tolerovali i Římané po svém ovládnutí Mallorky. Byli to oni, kdo dal místu dnešní jméno. Tuto planinu pod štíty vápencové Massanelly, nejvyššího veřejnosti přístupného bodu ostrova (1 367 m), jako první pojmenovali historicky doloženým názvem lucus - tedy latinsky „Posvátný les“.

0348cerna 3Soška seslaná z nebes

Po dobytí ostrova křesťany a vyhnání muslimských Maurů ve 13. století sem přišli první mniši a vytvořili z Llucu nejvýznamnější poutní místo v západním Středomoří. Na rozdíl od přírodních božstev a uctívání více bohů uplatňovali čistě křesťanskou etymologii a byli to oni, kdo přišel s dodnes v okolí živou legendou o pasáčkovi jménem Lluc (Lukáš), který našel v lese náhodou malou malovanou sošku Panny Marie. Vyděšený chlapec utíkal z lesa do vesničky, našel v ní kněze a donutil ho jít s ním zpátky na místo nálezu. Tady je zastavila božsky melodická hudba a oni měli najednou pocit, že jsou v ráji. Zároveň byli oslněni silným světlem pronikajícím skrz mraky z nebes a nakonec jim božský hlas oznámil, že nalezená soška je věrnou podobiznou skutečné Panny Marie a byla jim sem seslána přímo z nebes. Touto legendou křesťanští mniši vtipně spojili místní uctívače starých pořádků a náboženství s novou vírou a po čase je obrátili na nové náboženství.

Usměvavá Černá madona

Zázračnou sošku v klášteře vystavují dodnes - je ukryta v nejcennějším místě celého kláštera, architektonickém skvostu, bazilice de la Mares de Déu de Lluc. Je nutné projít celým klášterem a obejít krásný barokní oltář, za kterým se nachází malá kaplička. Jen 61 centimetrů vysoká soška, které zde říkají La Moreneta (Černá madona), je nápadná tím, že na rozdíl od jiných podobných sošek té doby nemá strnulý vážný úsměv, ale její tvář zdobí náznak milého úsměvu. Na hlavě má zlatou, drahokamy osázenou, korunku a na rukách chová Ježíška, který drží Knihu života. Ta je otevřená na stránkách označených řeckými písmeny alfa a omega.

Od doby, kdy se v 15. století sloupl ze sošky původní malovaný nátěr, má barvu hnědého kamene.

Sbor „Modrých“

Každý den v Llucu, kde lze i celkem lacino přespat v opravených klášterních celách, zpívá o mších v 11. hodin (a pak večer) dětský pěvecký sbor Escolania de Lluc. Tradice tohoto pěveckého tělesa, přezdívaného Els Blauets (Modří) podle barvy sutan, jsou staré už přes 500 let. Členem sboru může být podle zakládajícího listu ze 16. století jen „rodilý Mallorčan, čistokrevný a zběhlý v gramatice a písmu“.

Petr Blahuš

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2506672
DnesDnes511
VčeraVčera630
Tento týdenTento týden511
Tento měsícTento měsíc18018

Partnerské weby

apartman banner