2848příběhy2Travičství patřilo ve středověku k nejodpornějším zločinům a jako takové bylo krutě trestáno. Zvláště, když bylo spojováno z čarodějnickými praktikami. K častým případům travičství docházelo v případě manželských krizí a po jedu sahaly hlavně ženy, které se svých

protějšků chtěly zbavit. Třeba v roce 1715 vstoupili do manželství Georg Nickel a Elisabeth Johnová, dcera sedláka ze Želenic. Ačkoli se brali z lásky, jakmile žena otěhotněla, začal se jí vlastní muž hnusit. Nakonec ho vyhnala z domu a trvalo skoro rok, než se na zoufalé přímluvy u místního faráře mohl zase vrátit domů. K ničemu to však nebylo, ve své pozdější výpovědi Nickel uvedl, že se k němu žena chovala jako ke psovi. To ale ještě nebylo nejhorší. Jeho manželka se spojila se starou Susanou Winklerovou z Krásného Studence, vdovou po loupežníkovi, který byl popraven v Ústí nad Labem lámáním v kole za živa. Stará Winklerová, matka čtrnácti dětí, byla životem ošlehaná žena, a tak měla po ruce hned řešení - mladá Elisabeth měla svému muži podstrčit jed.

Arsen v polévce

Neurotická Elisabeth dala Susaně peníze na jed na krysy, který stará bába pod falešným jménem koupila v Ústí. Pak ale nastal zádrhel - Elisabeth dostala strach a jed zahodila. Když se jí odvaha k mordu vrátila, poradila jí Winklerová, aby rozdrtila sklo a jeho střípky pak manželovi vmíchala do prosné kaše. Jenže Georg snědl jen dvě lžíce a prohlásil, že chutná jako písek. Zbytek hodil slepicím, z nichž do dvou týdnů čtyři chcíply. Nakonec musela Elisabeth koupit u podomního prodavače další jed, tentokrát arsen. Rozdrtila ho mezi kameny a dala ho manželovi do ranní polévky. Jenže ten nebyl slepý a po několika lžících si všiml zvláštní bělavé sedliny. Na jeho nesmělý dotaz mu zrádná manželka bez mrknutí oka odpověděla, že mu asi do jídla spadl kousek vápna a zbytek kvapně odnesla.

Už za půl hodiny se Georgovi během cesty do Jílového udělalo špatně, upadl na zem a úporně zvracel. Tam ho našla pasačka krav. K lidem, kteří se seběhli, se přidala i zrádná Elisabeth. Děčínský bradýř posléze snadno určil příčinu potíží - Georg byl otráven! Viníci byli rychle odhaleni a na mučidlech se obě ženy přiznaly.

2848pribehy 3Čarování s černou magií

Nechybělo ale mnoho, a případ travičství se mohl rozrůst v monstrproces čarodějnictví. Ukázalo se, že stará Winklerová mladé vražedkyni také namíchala směs koření, které by v ní znovu vyvolalo lásku k manželovi. A nebylo to podle výpovědi vůbec jednoduché (a levné): Byliny se mohly nasbírat jedině hodinu před půlnocí na svatého Jana, přičemž se muselo jít pozpátku až k místu, kde roste devětsil. Po vyhrabání jeho kořenu musela stará čarodějnice rychle utíkat domů a nesměla se ani jednou ohlédnout. Koření se pak muselo doma ještě správně zaříkat kouzelnými formulemi, které Winklerovou naučila stará Dörreová ze Studence. Kromě toho poradila Winklerová Elisabeth, aby donesla manželovu košili k nádeníkovi Hansu Hockemu do Libouchce, ten že ji roztrhá na 20 kusů a do půl roku jí mužíčka vezme čert. Dotyčný prý už předtím vyléčil podobnými praktikami černé magie studeneckému rychtáři koně, když na něj položil hostii, kterou si pak do 24 hodin odnesl ďábel. Měl také prsty v uhranutí a záhadné nemoci mlynářky z Oldřichova, které se chtěl za úplatu zbavit mladý manžel, jehož si stará vdova vzala. Vyšetřování se však - naštěstí pro všechny jmenované – ubíralo jiným směrem. Bylo zaměřeno na bláznivou Elisabeth a starou čarodějnici Winklerovou. Podle nařízení královského apelačního soudu z února 1716 měly být obě sťaty mečem. Chvíli před popravou se labilní Elisabeth ve vězení zbláznila a musela být nonstop hlídaná, což už tak vysoké náklady na popravu ještě více navýšilo. Obě pachatelky měly nakonec i trochu štěstí - dostaly právo na rychlou smrt.

Petr Blahuš

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2451868
DnesDnes345
VčeraVčera620
Tento týdenTento týden3899
Tento měsícTento měsíc2814

Partnerské weby

apartman banner