2648zazrakZ poutních míst na Moravě, která jsou zasvěcena svatému Antonínovi, je nejpopulárnější svatý Antonínek v Blatnici u Uherského Hradiště. Zde prý jde o opakující se zázraky, vlastně jakési uzdravování. Ovšem uzdravování panenských srdcí. To prý není žádná

pověst, ale prokázaná skutečnost. Zatouží-li dívčí srdce po chlapci, stačí si s poutnickou zbožností zajít k posvátné studánce, pomodlit se před obrázkem svatého a už je ruka v rukávě. Proto měla děvčata při všech blatnických poutích převahu a zlí jazykové tvrdí, že zde bývají velmi často vídána i „děvčata“ již hodně letitá.

Přenesme se do jiného poutního místa – do Vranova. Vypráví se o něm, že zde na sklonku první poloviny 13. století dal postavit kostelík k poctě Panny Marie jakýsi slepý maršálek Vilém z vděčnosti, že zde opět nabyl zraku. Nejstarší písemné památky dokazují, že zde byl v roce 1495 postaven kostelík a při něm zřízená nadace občana Václava Kříže, jiný doklad mluví o tom, že Panna Marie na Vranově vyléčila ze slepoty jistého muže z Chorvatska. Tehdy byla osada a okolí protestantské, vranovský farní chrám svaté Barbory spravoval prý nekatolický farář z Blanska, který prý jednou poštval své farníky tak, že ztýrali zbožné poutníky, kteří se ubírali k Panně Marii Vranovské, a kapli pobořili. Zpupný farář se jmenoval Absolón a již za tři dny po tomto zlém skutku ho stihl krutý trest – oslepl na obě oči.

(ryp)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2449812
DnesDnes227
VčeraVčera531
Tento týdenTento týden1843
Tento měsícTento měsíc758

Partnerské weby

apartman banner