Je těžké přehlížet důkazy, že celozrnné obiloviny poskytují ochranu proti různým druhům onemocnění, například proti srdečním chorobám, cukrovce druhého typu a určitým typům rakoviny. Ve skutečnosti jsou důkazy tak jednoznačné, že doporučení zvýšit spotřebu celozrnných obilovin je standardní součástí národních doporuče ní ve výživě, které vydávají vlády a zdravotnické organizace po celém světě. Zdravotnická studie žen v americkém státě Iowa prokázala, že ženy, které začaly jíst více celozrnných obilovin, měly menší riziko úmrtí na všechny typy příčin odvozované od špatného zdraví.
Dostatek důkazů spojuje příjem celozrnných obilovin s nižší mírou srdečních onemocnění. Jestliže jíme více celozrnných obilovin, klesá hladina cholesterolu v krvi a krevní tlak. Odborníci neví s jistotou, jak celozrnné obiloviny svá kouzla dělají, ale domnívají se, že klíčovou roli hrají fytochemikálie, vláknina, rostlinné steroly a vitamin E. Zmiňme alespoň některé z nejpřesvědčivějších studií:

*Studie zdravotních sester, která sledovala téměř sedmdesát tisíc žen, zjistila, že ženy, které jedly převážně celozrnné obiloviny, měly o 23 procent nižší riziko onemocnění v porovnání se ženami, které celozrnné obiloviny jedly nejméně. Zjistilo se, že vláknina v celozrnných obilovinách je mnohem účinnější než vláknina v jiných potravinách. Na každých pět gramů obilné vlákniny pokleslo riziko srdečních onemocnění o 37 procent.
*Studie odborníků ve zdravotnictví, do které se zapojilo více než čtyřicet tisíc mužů, zjistila, že muži, kteří jedli větší množství vlákniny (v průměru 29 gramů denně), měli o 41 procent nižší riziko srdečního záchvatu v porovnání s muži, kteří jedli vlákniny nejméně (v průměru 12 gramů denně). Zdá se, že vláknina z obilovin je mnohem efektivnější než vláknina ze zeleniny a ovoce.
*Korejská studie 76 mužů se srdečním onemocněním testovala po dobu šestnácti týdnů efekt přechodu z bílé rýže na celozrnnou a luštěniny. Zaznamenali obrovský pozitivní přínos na hladinu krevního cukru, vylučování inzulínu, hladinu homocysteinu, spolu s menším poškozením tělesných tuků volnými radikály.

Stejně přesvědčivé jsou i důkazy, že konzumace celozrnných obilovin nás může chránit před rakovinou. Jak prokázala jedna rozsáhlá zahraniční studie, příjem celozrnných obilovin má vliv na nižší riziko rakoviny téměř každé části lidského těla. Lidem, kteří jedli nejvíce celozrnných obilovin, pokleslo riziko rakoviny horního zažívacího traktu o sedmdesát až osmdesát procent, žaludku, tračníku a žlučníku o padesát procent v porovnání s lidmi, kteří jedli celozrnné potraviny sporadicky. Mnohé další zajímavé informace o stravování v souvislosti s civilizačními onemocněními přináší zajímavá publikace Průvodce vegetariána, která je novinkou na knižních pultech.

 

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2506729
DnesDnes568
VčeraVčera630
Tento týdenTento týden568
Tento měsícTento měsíc18075

Partnerské weby

apartman banner