0139carovani 1Astronomický podzim letos nastává 23. září. Slunce vstoupí do znamení Vah a den bude stejně dlouhý jako noc. Nastává podzimní rovnodennost. Podzimní rovnodennost byla našimi předky chápána jako přechodný moment mezi světlou a temnou polovinou roku. Je to také čas sklizně a oslavy úrody. V našich krajích se na rovnodennost pekly

v domácnostech koláčky s různými druhy povidel, sypaly se ořechy a podobně. Pro oslavu podzimní přírody se pletly věnce s plody jeřabin, žaludů, zdobily se šiškami či tykvemi.

0139carovani 4Poděkování přírodě za její dary

Podzim vybízí ke tvoření, lze například vyřezávat jablíčka, dělat obrazy ze spadaných listů, vyrábět s dětmi zvířátka z podzimních plodů a podobně. Je to také čas vhodný k rozjímání a obnovení vnitřní rovnováhy. A proč si tak trochu nezačarovat jako naši předkové? Třeba tak, že v tento čas „rozsvítíte“ domov a proměníte jej v „posvátný prostor“. Udělejte podzimní úklid (klidně jen rituálně pomocí vonných tyčinek či aromalamp) a domov rozzařte mnoha svícemi. Říká se, že kde je dostatek světla, tam se shlukují dobří duchové.

Typickým symbolem tohoto období jsou jablka, odedávna symbolizují moudrost a magii. Rozkrojíte-li na podzimní rovnodennost jablko, můžete z něj věštit. Naši předkové chodili na vinohrady a děkovali jim za všechny dary.

Starobylý pohanský svátek

První den podzimu má celou řadu názvů - Mabon, Alban Elfed nebo Meán Fómhair stejně jako k němu patří mnohá božstva úrody - Modron, Bona Dea, Persephone, Demeter (Ceres), Epona, Thor, Thoth, Bakchus, Dionýsos a další. Symboly jsou ořechy, podzimní květy, bobule, šišky, věnce, víno, jablka či roh hojnosti.

Mabon označuje sklizeň a říká se, že právě v tomto vzácném okamžiku se příroda ocitá v dokonalé rovnováze. Je čas sklidit, co jsme zaseli, vzdát díky za úrodu a hojnost, kterou nám země dává. Je to doba dokončování započatých projektů a rozmýšlení o budoucnosti.

Mabon (Velký syn) je velšské jméno, které odkazuje na syna Velké matky (přírody). Podle legendy Mabon zmizel tři dny po svém narození. Světlo bylo zahaleno tajemstvím v lůně země, kterou ztělesňovala jeho matka, velká ochránkyně a strážkyně. Mabon obnovil své síly a znovu se narodil, a pak se navrátil do lůna své matky.

Tipy na rituály

- Udělejte si „vnitřní sklizeň“ - to znamená, že máte zhodnotit vše, čeho jste v této sezóně dosáhli, co jste získali a co jste prožili. Obnovte v sobě pocit vděčnosti za svůj život. Nic z toho, co se událo, nebylo samozřejmé.

- Proměňte svůj domov v posvátný prostor - přineste obětiny domácím duchům (například dejte sušené plody či květy do misky a pokropte je vonným olejem), abyste se připravili na další velké svátky, které se slaví doma - na Dušičky a Vánoce.

- Jablka - jsou symbolem tohoto období. Odedávna se spojují s magií a moudrostí. Můžete věštit jejich rozkrajováním, rozhozením jablečných slupek nebo je použít jako ingredienci na talisman lásky.

- Víno - vinobraní je v plném proudu, a tak je vhodné navštívit vinohrad a zanechat na něm malý dar pro místní bohy.

(luv)

Foto: archiv a Pixabay

DODATEK

- Příští rok připadá podzimní rovnodennost na 22. září, 15.30 hodin.

- V den rovnodennosti Slunce osvěcuje oba zemské póly, kde se tak střídá polární den a noc.

- Nejstarší kultury zakládaly svůj kalendář právě na rovnodennosti, která určovala počátek roku.

- V Evropě je stromem podzimní rovnodennosti a stáří již od antických dob bílý topol či osika s chvějícími se listy. Zároveň je to dřevo, ze kterého se vyráběly štíty bojovníků. Do starého Řecka ho měl přivézt Herkules z Epiru, hornatého balkánského kraje na hranicích dnešní Albánie a Řecka. - V římské legendě si Herkules (Héraklés) triumfálně ověnčil hlavu ratolestmi bílého topolu poté, co na Aventinu v Římě zabil zlého obra. Listy na jeho čele přitom zbělely sálavým žárem, který obr vydával.

- Černý topol byl v předhelénském Řecku pohřebním stromem zasvěceným Matce Zemi, pro vzdělanější vrstvy byl symbolem ztráty naděje.

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2506751
DnesDnes590
VčeraVčera630
Tento týdenTento týden590
Tento měsícTento měsíc18097

Partnerské weby

apartman banner