Klíšťata představují nebezpečné parazity, kteří mohou po přisátí na člověka přenést onemocnění se závažným průběhem i následky. Jedná se o dvě obávaná onemocnění - klíšťovou encefalitidu a lymskou boreliózu. Chránit by se proto měli všichni lidé, kteří žijí, pracují nebo cestují do rizikových oblastí.

 Klíšťovou ebcefalitidou se můžete nakazit při rekreačních aktivitách v přírodě, při sportu, venčení psa, sbírání hub a lesních plodů, při zahradničení apod. Nakazit se můžete i při odstraňování klíštěte ze srsti psa nebo kočky (nikdy parazita nebereme do holé ruky).  Ačkoli většina nákaz probíhá asymptomaticky, může infekce v některých případech vyústit v závažné onemocnění.

V případě encefalitidy se jedná o virové onemocnění mozku a mozkových plen. Virus se nejčastěji přenáší přisátím infikovaného klíštěte. Pak začíná inkubační doba onemocnění, která bez obtíží trvá přibližně 7 až 14 dnů, někdy i měsíc, přičemž má obvykle dvoufázový průběh. První fáze může připomínat lehkou chřipku, ovšem ve druhé fázi, kdy již virus pronikl do mozku, se už pacient cítí mnohem hůře. Vše začíná nástupem silných bolestí hlavy provázených horečkou. Nemocný je pak světloplachý, trpí nevolnostmi i zvracením. Příznakem poškození nervového systému bývá ztuhnutí svalů na šíji, dále nervové obrny, závratě, poruchy spánku, paměti,dezorientace a porucha vědomí, takže pacient musí být hospitalizován. Poté obvykle dojde k postupnému zlepšování stavu.

Proti klíšťové encefalitidě v současné době umíme účinně bojovat. Účinnou ochranou je především očkování. Očkovat se můžete nechat u svého praktického lékaře, děti pak u praktického lékaře pro děti a dorost nebo v očkovacích centrech. Výdej vakcín, které aplikuje lékař, je výhradně vázán na lékařský předpis. Samotné očkování neprobíhá nyní pouze v zimním období, ale je možné je aplikovat i v letním období, ve zkráceném očkovacím schématu. Po první injekci následuje druhá již po čtrnácti dnech a po ní třetí za pět až dvanáct měsíců. Další přeočkování pak probíhá shodně jako u zimního období - tedy za tři roky po třetí dávce a dále vždy po třech až pěti letech.
(pk)

DODATEK
V České republice se například v roce 2009 klíšťovou encefalitidou nakazilo 816 lidí. Oproti roku 2008 se tak počet onemocnění zvýšil téměř o třicet procent, přičemž obdobný trend pokračuje i nadále.
 

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2504798
DnesDnes430
VčeraVčera601
Tento týdenTento týden3050
Tento měsícTento měsíc16144

Partnerské weby

apartman banner