Prospěšnost sauny je prověřena jak zkušenostmi mnoha generací Skandinávců, tak celou řadou vědeckých výzkumů. Pobyt v sauně pomáhá z těla odplavovat škodlivé látky, odstraňuje psychickou i fyzickou únavu. Přináší příjemný pocit znovuzrození, otužuje tělo, posiluje obranyschopnost organismu. V neposlední řadě se člověk lépe vyrovnává se stresem, pobyt v sauně posiluje cévy a srdce, přispívá k prevenci revmatického onemocnění, prokrvuje dýchací cesty.
Aby sauna opravdu svědčila zdraví, je třeba dodržovat určité zásady. Než začneme, je dobré se poradit se svým lékařem, zda je saunování vhodné s ohledem na náš zdravotní stav. Do sauny nechodíme s prázdným žaludkem, ale také ne ihned po konzumaci vydatného jídla. Před saunováním je třeba si vždy připravit mýdlo, masážní houbu, ručník na osušení, krém či olej na ošetření suché pokožky. Než do sauny vstoupíme, je třeba se řádně osprchovat a otřít nejlépe froté ručníkem. V potírně zůstaneme jen tak dlouho, dokud je pobyt příjemný. Usedáme nebo uléháme vždy na svůj vlastní ručník nebo prostěradlo. Pokud se dostaví zrychlené bušení srdce, závrať či nevolnost, je třeba saunování přerušit a odpočinout si. Než se ponoříme do studené vody, osprchujeme se vlažnou vodou, abychom smyli vyloučený pot. Po saunování se doporučuje na chvíli si odpočinout, doplnit tekutiny. Pobytu v sauně by se měli vzdát lidé, kteří jsou jakkoli nemocní - tedy i v případě nachlazení, chřipky, rýmy a podobně nebo osoby s vysokým krevním tlakem, chorobami srdce, oběhovými potížemi.
(es)

DODATEK
Lidé si někdy pletou saunu s parní lázní. Zatímco v sauně sneseme daleko vyšší teplotu než v páře, protože se více potíme a tím se tělo samo ochlazuje, v páře hrozí přehřátí organismu dříve.

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2451055
DnesDnes152
VčeraVčera682
Tento týdenTento týden3086
Tento měsícTento měsíc2001

Partnerské weby

apartman banner