Plíseň v domácnosti je velmi nebezpečná záležitost, která může vyvolávat i vleklé zdravotní problémy, jako jsou alergické reakce, dráždění dýchacích cest, bolesti hlavy, podráždění očí, alergickou rýmu a mnohé další. Nejčastějším zdrojem vzniku plísní je vodní pára, nedostatečná cirkulace vzduchu, různé stavební závady, vytopení bytu, nevhodně zateplený objekt a podobně. Plíseň se snadno rozmnožuje nejen v koupelně, ale také na vlhkých stěnách, tapetách, podlahových krytinách, ve spárách i na nábytku. Nejdříve se na povrchu vnitřních stěn projevuje jako zavlhlá, ztmavlá místa, v konečné fázi může jít až o tmavé skvrny.

Co s plísní? Pokud nezasahuje příliš velkou plochu, můžeme ji zlikvidovat různými protiplísňovými prostředky, které trh nabízí v různých cenových relacích a pro určité povrchy. Vždy ji odstraňujeme za mokra. Postižené místo postříkáme speciálním prostředkem, necháme působit podle doporučení výrobce a poté kartáčem nebo hadrem plíseň mechanicky odstraníme. Při silném napadení plísní musíme tento postup několikrát opakovat.

Jaká prevence se proti vzniku plísní nabízí?
* Je třeba bezpodmínečně dodržovat hygienu v bytě.
* Pravidelně a dostatečně intenzivně větráme. Místnosti, které nemají okno, vybavíme větracím systémem.
* Dbáme o to, aby vzduch volně proudil místností, nábytek nestavíme až ke stěně, ale vždy necháme alespoň pěticentimetrovou mezeru.
* Vlhkost domácnosti by neměla přesahovat šedesát procent, za ideální se považuje třicet až padesát procent.
* V rodinném domku nebo na chatě pravidelně kontrolujeme krytinu a stav střechy, zamezíme případnému zatékání dešťové vody, kontrolujeme kanalizaci, rozvody vody, ústřední topení, stav okapů.
(pru)
 

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2451689
DnesDnes166
VčeraVčera620
Tento týdenTento týden3720
Tento měsícTento měsíc2635

Partnerské weby

apartman banner