První písemná zmínka o hradu Pravda pochází z roku 1380. Podle všeho byl vystavěn na místě, kde kdysi stávalo hradiště. Jeho zakladatelem byl možná kdosi z rodu Sulislaviců, ovšem na počátku 16. století již hrad patřil do majetku Kolovratů. Od roku 1593 se o Pravdě hovoří jako o pustém hradu. Není to obyčejná zřícenina, má svá tajemství a od druhé poloviny 19. století je známým poutním místem.
K hradu se váže řada pověstí, jedna z nich vypráví toto: Hradní pán si na stavbu Pravdy najal ty nejlepší řemeslníky, slíbil jim štědrou odměnu i pohoštění každý den. Nic z toho však nedodržel. Jak se ukázalo, utrácel za své rozmary. Peníze chyběly, a tak řemeslníci přestali dostávat jídlo i pití, mzdy za odvedenou práci se rovněž nedočkali. Rozzlobení stavitelé hradního pána vyhodili z okna na hnůj, to, co vybudovali, pobořili, a nezdárného majitele panství - podvodníka - nakonec prý i přes jeho prosby a sliby, že se polepší, ukamenovali.
Jiná pověst praví, že hradní pán byl vyhlášený lhář, jehož jediná dcera se zamilovala do chudého rytíře. Otec její lásce nepřál, milenci proto utekli a skryli s na tajném místě v hlubokém lese. Jediným člověkem, který jejich úkryt znal, byla komorná. Hradní pán to tušil a nechal nebožačku bičovat, aby mu to prozradila. Když vyzvěděl, co potřeboval, svolal svou družinu a chystal se na trestní výpravu. Sotva se však vyhoupl do sedla, kůň ho shodil a pán si zlomil vaz. Jeho dcera se svým milým potom na hradě spokojeně žili a k poddaným byli laskaví. Jediné, co se na hradě nesmělo a co nestrpěli, bylo lhaní. Proto se hradu začalo říkat Pravda… (rid)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2458312
DnesDnes108
VčeraVčera635
Tento týdenTento týden1438
Tento měsícTento měsíc9258

Partnerské weby

apartman banner