V Krtech u Rakovníka bývala známá jeskyňka, do níž bylo nutné lézt po břiše. Později byla sice zničena, ale v okolí se podobných úkrytů nalézá více. Všechny jeskyňky měly být v dávných dobách úkryty trpaslíků. Podle místní pověsti je odtud vyhnal hřmot zvonů z nového kostela sv. Vojtěcha (původně raně barokní, z roku 1682). Trpaslíci se odstěhovali do Krkonoš a mladík, který jim s přípravami na cestu pomáhal, tu později nalezl poklad.
Nedaleko hřbitova v Krtech leží velký kámen, na němž jsou vidět stopy dvou koňských kopyt. O kameni se vypravuje, že na něm vyjednával ďábel s místním chudým sedlákem o duši. Sedlák byl ale chytrý, z pekelné léčky se vykroutil a čerta napálil. Ďábel zpozoroval sedlákovu lest až pozdě, ještě rozzuřený zadupal nohama a sjel do pekla. Od té doby jsou na kameni jeho stopy. Bývaly tu ale i dva viklany, které byly zničené v 19. století dělníky při stavbě zdejší dráhy. Jeden viklan dosud stojí jižně od vsi.
Na louce V háji u Krt se zjevoval za větrných nocí přízrak jezdce na bělouši, ujíždějícího v největším trysku. Šlo o ducha krutého vrchního, který lidi týral a ponižoval. Jednou připravil sirotky o otcovo dědictví a prodal je jednomu z přátel. Dostal za to velkou odměnu a krásného bělouše. Matka sirotků ho ale proklela a on brzy zemřel. Neprávem získaný bělouš se stal vrchnímu osudným, neboť na něm musel jeho přízrak objíždět noc co noc všechna místa, kde za svého života páchal zločiny.
(mh)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2587292
DnesDnes539
VčeraVčera726
Tento týdenTento týden539
Tento měsícTento měsíc17656

Partnerské weby

apartman banner