Někomu může připomínat akné. Ale s ním nemá růžovka, rosacea nic společného. Začíná drobnými rozšířenými cévkami, posléze se objevuje začervenalá kůže, nepříjemné flíčky, v pokročilejším stadiu uzlíčky a vřídky, hnisavá vyrážka. Ročně u nás

růžovkou onemocní desetitisíce lidí, častěji bývají postiženy ženy než muži. Nejvíce se vyskytuje u plavovlasých lidí se světlou pletí, ve věku mezi třiceti až padesáti lety. Postihuje tvář, někdy i krk. I když růžovka není nakažlivá, díky nápadnému vzezření postiženého spíš vyvolává potíže psychického rázu.

Příčiny onemocnění

Vznik tohoto onemocnění není zcela jasný. Zčervenání pokožky v obličeji mohou posilovat horká jídla, silně kořeněné potraviny, mezi dráždivé prvky patří také nadměrný stres, emoce, jako jsou hněv, stud a podobně. Spouštěčem nepříjemné choroby se mohou také stát kosmetické přípravky s obsahem alkoholu, náhlé změny počasí a teplot, intenzivní fyzická zátěž, která vede k přehřátí tváře. Podle názoru lékařů hraje velmi významnou roli i složení kožního mazu.

Možnosti léčení

V každém případě patří růžovka do rukou lékaře, podobně jako u akné je třeba přijít včas. Začervenání lze úspěšně maskovat make-upem, speciálním gelem, který dočasně zmírní příznaky, důležité je důkladné čištění pleti. V těžších případech se terapie spoléhá na antibiotika, dobré výsledky přináší laser, pulzní světlo.

Prevence

Dá se růžovce předejít? Ani specialisté zaručené rady neznají. Shodují se však na tom, že pacient musí dodržovat správnou životosprávu. Vyhýbat se alkoholu, jídlu a potravinám, které obsahují histamin. To znamená pikantním sýrům, červenému vínu, pivu, slanině, zcela jednoznačně vynechat silně kořeněná jídla. Odborníci zdůrazňují důsledné a důkladné čištění pleti lékařem doporučenými prostředky. S kosmetikou je třeba zacházet velmi opatrně, protože v případě rosacey by mohla spíš uškodit než pomoci. Bez konzultace s lékařem je lepší nepoužívat žádné krémy, masti či léky, ani prostředky na přírodní bázi.

(es)

DODATEK

Lidé, kteří trpí růžovkou, se často považují za alkoholiky, nerváky, stydlivé, neprůbojné jedince.

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

3021009
DnesDnes147
VčeraVčera217
Tento týdenTento týden1029
Tento měsícTento měsíc147

Partnerské weby

apartman banner

Zdraviapuvab