Nejčastěji ji zaviní kouření cigaret. Akutní bronchitida začíná úporným, zpočátku suchým kašlem spojeným s bolestí za prsní kostí. Zvýšená produkce hlenu v průduškách má za následek vykašlávaný produkt skelně hlenité konzistence. U chronické

bronchitidy se podobné potíže objevují častěji a trvají déle. Je nesporné, že pro zdraví dýchacích cest je cigaretový kouř nejnebezpečnější. Kouříme-li více než deset cigaret denně, stanou se rizikovým faktorem číslo jedna. Cigaretový kouř ohrožuje dýchací cesty dvěma způsoby: nikotin paralyzuje činnost epitelových řasinek a dehet dráždí sliznici, čímž vyvolává nadprodukci sekretu a kašel. Škodlivé, i když v menší míře, je i pasivní kouření. Jako pasivní kuřáci jsou obzvláště zranitelné děti. Zjistilo se, že děti kuřáků, které vyrůstají v zakouřených domácnostech, jsou mnohem náchylnější k bronchiálním onemocněním než děti nekuřáků. Je to způsobeno tím, že dlouhodobé působení tabákového kouře u nich předčasně deformovalo a oslabilo řasinkové buňky v dýchacích cestách. Podpořit vznik bronchitidy vedle závislosti na tabáku může i obyčejné nachlazení, kdy infekce proniká nosem a hrtanem do vedlejších nosních dutin, průdušnice a průdušek. Svou roli hraje i životní prostředí, někdy existují také dědičné dispozice.

Kdy zajít k lékaři

Bronchitida zpravidla ustupuje v průběhu dvou až tří týdnů. K lékaři je však nutné jít tehdy, pokud kašel přetrvává, horečka stoupne nad 39 °C, dostaví se potíže s dýcháním. Většina postižených proti tomu nic nedělá v domnění, že se jedná o „kuřácký kašel“. Trvalý kašel by se však neměl podceňovat, příčinu vždy musí určit lékař. Neléčená chronická bronchitida zkracuje život. Rozhodně se vyplatí pít větší množství tekutin, dopřát si vydatný odpočinek, zdržovat se v teple.

Prevence

Jedinou účinnou zbraní proti chronické bronchitidě je prevence. Prvním rozhodujícím krokem je vzdát se cigaret. V zimním období je vhodné vyhýbat se uzavřeným místnostem a přelidněnému prostředí, kde lze nejsnadněji přijít do styku s virovou a bakteriální virózou. Dobré je vdechovat studený vzduch nosem, aby se trochu ohřál a zvlhčil, než se dostane do plic. Pamatujeme na to, že suché teplo dráždí sliznici a přispívá ke vzniku zánětů. Proto je důležité v místnosti udržovat správný stupeň vlhkosti, zvláště v ložnici, pomocí zvlhčovačů vzduchu nebo odpařovačů umístěných na topných tělesech.

(es)

DODATEK

Statisticky bylo prokázáno, že výskyt chronické bronchitidy je u kuřáků osmkrát až desetkrát vyšší než u nekuřáků. Naplno propuká po padesátém roce věku, a je proto častější u starších a starých lidí.

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2663205
DnesDnes879
VčeraVčera1114
Tento týdenTento týden5921
Tento měsícTento měsíc8097

Partnerské weby

apartman banner