Slovo syndrom obecně označuje onemocnění, které se projevuje souborem typických příznaků. Hlavním příznakem u tohoto syndromu je bolest v oblasti ramene často provázená poruchou hybnosti v rameni. Bolest v rameni může vznikat z mnoha příčin, které lze v zásadě rozdělit do tří skupin podle toho, kde má tato bolest původ – tedy co je její příčinou.
Za prvé je to bolest vznikající z důvodu vnitřní poruchy ramenního kloubu.
Dále může být bolest způsobena poruchou tkání, které ramenní kloub obklopují.
Velmi často je také příčina bolestivosti ramene důsledkem potíží, které vznikají někde jinde na těle, tedy mimo samotný ramenní kloub, jedná se o tzv. přenesenou bolest. Takových příčin existuje velmi mnoho. Patří sem bolesti ramena při problémech s páteří, hlavně krční, dále to pak může být třeba onemocnění plic nebo v oblasti bránice.
Zjistit, v čem je tzv. zakopaný pes, a určit přesný původ bolestí ramene je někdy opravdu složité. Proč tomu tak je, při všech možnostech, co dnes medicína má? Bolest je obecně příznakem dráždění nervů, která nás má upozornit, že se v bolavé oblasti děje něco nesprávného a zpravidla také pro naše tělo nebezpečného. Mnoho nervů, které vedou zprávu o bolesti, jsou v oblasti ramene a šíje těsně provázané, také svaly zde mají velmi úzký vztah, proto rozlišit někdy původ bolesti je z důvodu tohoto těsného provázání obtížné. K tomu dále přispívá skutečnost, že postižená struktura se ani nedá přesně zobrazit, nebo se jedná o tzv. funkční poruchu, která vzniká bez zjevně patrné příčiny.
Nejčastějším důvodem vzniku bolestí v oblasti ramene je impingement syndrom (syndrom subakromiální tísně) a to zánětlivého nebo degenerativního původu. Následuje tzv. kapsulitida – zánět kloubních obalů, pak poruchy akromioklavikulárního kloubu. Do ramene se často přenášejí bolesti z krční páteře.
Při přetěžování svalů v oblasti ramene dochází k tvorbě drobných poranění, která jsou doprovázena zánětem. Jestliže nedojde k přerušení zátěže a tyto tkáně jsou opakovaně namáhány, šlachy zprvu otékají, postupně ale dochází k jejich ztenčování a mohou prasknout. Při chronickém zánětu šlach také dochází k ukládání vápenatých solí a „kostnatění“ šlachy, všechny tyto degenerativní změny vedou ke snížení kvality postižené šlachy.
Rizikové faktory syndromu bolestivého ramene
Bolest v rameni se může rozvinout z rozmanitých příčin, nejčastěji je to ale přetěžování ramene, třeba při sportu nebo jiné namáhavé činnosti. Dochází k tvorbě drobných poranění svalů, šlach a kloubních struktur, které vyústí v akutní, při stálém dráždění chronický zánět, který vyvolává pocity bolesti.
Jestliže provozujete zaměstnání, jehož důsledkem je vznik bolestí v rameni, změňte jej.
Obtíže také zpravidla následují po úrazu ramene.
Stejně tak jako ostatní klouby těla i ramenní kloub podléhá degenerativním změnám způsobujícím artrózu kloubu.
Prevence syndromu bolestivého ramene
Jako obvykle vychází z vyhýbání se rizikovým faktorům.
Rameno zbytečně nepřetěžujte, dbejte na jeho dostatečnou regeneraci po namáhavé činnosti (štípání dříví).
Omezte trvalé přetěžování paže nošením a zvedáním těžkých břemen.
Cvičte, abyste upevnili páteř a osvojili si správné držení těla. Velmi vhodné je například cvičení pilates.
Léčba syndromu bolestivého ramene
Spočívá jednak v odstranění zátěže, která bolest způsobila – klidu ramene.
Dále v podávání léků na zmírnění bolesti (analgetika) a příznaků zánětu (nesteroidní antirevmatika), a to jak v tabletové, tak v masťové formě.
Je zahájena rehabilitace, jejímž cílem je zachování hybnosti ramenního kloubu, k tomu se využívá nejen fyzioterapie, ale také tzv. fyzikální terapie – magnetoterapie, terapeutický laser, ultrazvuk a terapie proudem.
K operačnímu řešení se přistupuje jako ke konečné možnosti, ale jen v některých případech. Nemocný musí být motivovaný, protože doba po operaci je následována dlouhodobou rehabilitací, jejíž úspěch spočívá jen v jeho motivaci a aktivním přístupu k fyzioterapii.
Jsou to stavy jako těžká artróza v pažním kloubu výrazně omezující jeho hybnost, spontánní ruptura šlachy bicepsu u mladých jedinců brzy po příhodě, chronický zánět subakromiální burzy, kalcifikující tendinitida, která nereaguje na terapii, a další.
Jak napomoci léčbě syndromu bolestivého ramene?
Jestliže vás bolí rameno, protože jste si více zasportovali nebo štípali hromadu dřeva, stačí, když jej necháte na nějakou dobu v klidu, po pár dnech klidu je ale vhodné rameno pomalu rozcvičovat, aby „neztuhlo“.
Můžete si na něj namazat jeden z mnoha volně prodejných přípravků v podobě masti, která vám uleví od bolesti.
Účinný je také ledový obklad – na rameno na 10 minut přiložte v pytlíku rozdrcený led.
Vyhýbejte se spaní na postiženém rameni, podložte si jej polštářem.
(zla)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2458326
DnesDnes122
VčeraVčera635
Tento týdenTento týden1452
Tento měsícTento měsíc9272

Partnerské weby

apartman banner