Křesťané slaví 15. srpna slavnost Nanebevzetí Panny Marie. Keltové toto období (až do zlátnoucího září) spojovali se svátkem Bohyně Matky. Podle legendy se zasnubovala s Taranisem (či Tranisem), vládcem nebes.
Jméno Taranis je patrně to správnější, protože bylo odvozeno od galského slova „taran“ a irského „toran“. Obě označovala hřmot, hřmění, bouři. Úcta k Taranisovi byla veliká, již makedonský vládce Alexandr řekl: „Udatné Kelty nic nezastaví a nezastraší, nesetkal jsem se nikdy s tak chrabrými lidmi.“ Keltové se báli jen jediného, že se na ně zřítí nebesa. Taranisovým atributem bylo magické kolo, symbol nebes a Slunce. Bůh rovněž vládl v podsvětí – věřilo se, že smrtí život nekončí, jen se proměňuje. Člověk projde proměnou a vstane jako bájný pták Fénix z popela. Římský básník Lucanos vzpomínal na keltské lidové oběti upálené ve vykotlaných stromech, vězněné ve stromových dutinách. Dnes již jen těžko rozlišíme, co je fikce a co skutečnost. Lidé různé hrůzyplné historky milovali, i když se po setmění pak tetelili hrůzou. K srpnovým bohům patří i populární Lug. Již na počátku měsíce mu byl zasvěcen jeden z nejdůležitějších svátků roku - Lugnasad. Lug byl považován za vynálezce všech řemesel, ochránce úspěšných obchodů, poutníků. V irské myriádě bohů platil za mistra všech umění. Původně byl tesařem, ale i umělcem. Do božské rodiny ho přijali jako šachového génia, porazil samotného krále všech božstev. Jeho druhé (tajné) jméno znělo podivně - „Dlouhoruký“, jelikož podle jiné legendy v bitvě vystřelil prakem nepřátelskému vůdci Balarovi jeho magické oko. Je zajímavé, že ty příběhy připomínají i legendy křesťanské, biblické i hebrejské.
Slavný Caesar se zmínil o druidském učení o smrti: „Lidské duše nezanikají, po smrti se stěhují z jednoho člověka do druhého.“ Možná se ale spletl, pomíchal Kelty s filozofií sekty Pythagorejců, protože keltské učení tradovalo, že člověk dál žije v jiném světě, v zásvětním, mystickém. Srpnové keltské kouzelné hůlky jsou spojovány s magickou devítkou. I v pohádkách se vyskytovalo devatero bylin, hor, kopců a řek, lesů, připomeňme, že devět rytířů založilo templářský řád… Hůlky se zhotovovaly z lískového dřeva, v lískovém oříšku našla celoživotní štěstí i naše pohádková Popelka. Nedivme se, že znakem bohyní byl často i lískový oříšek.
(nov)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2505291
DnesDnes350
VčeraVčera573
Tento týdenTento týden3543
Tento měsícTento měsíc16637

Partnerské weby

apartman banner