Nic netrvá věčně, i láska jednou ztratí jiskru. V myšlenkách se vracíte k tomu, jak to kdysi bylo jiné a rádi byste leccos vrátili. Jak si udržet trvalý vztah a rozhořet plamínek vášně? Co je podle psychologů nejdůležitější?
Zajímejte se o to, co si myslí
Vaše komunikace se ustálila na problémech s dětmi, řešíte nezaplacené složenky, návštěvu tchyně, rozbité auto. Ale víte, co váš protějšek trápí, jak se mu žije na pracovišti, proč vlastně nemá čas na to, abyste zase jednou společně vyrazili na nějaký pěkný výlet, vypravili se třeba do divadla? Možná jste se dopracovali k tomu, že se doma jen pozdravíte, krátce se sejdete u jídla, posedíte každý u svého televizního programu. Mluvit ale o tom, co vás během dne potkalo, pokládáte za malichernosti, s nimiž toho druhého nebudete obtěžovat, ztrácet nad nimi čas. Vzpomeňte si na začátek vztahu, kdy jste do nejmenších podrobností tomu druhému líčili každý detail prožitého dne, společně se smáli, dávali partnerovi najevo, jak všechno, co se ho týká, vás nesmírně zajímá.
Líbíte se sami sobě?
Dlouhé minuty jste strávila před zrcadlem, když vás čekalo rande. Příprava na každou schůzku připomínala spíš výpravu na reprezentační bál. Dnes si sotva uděláte čas na návštěvu kadeřnice, u plotny stojíte ve vytahaném tričku, make-up jste nepoužila ani nepamatujete. Jestliže jste na svůj vzhled rezignovala, zanedbáváte svůj zevnějšek, nemůžete se divit, že partner zálibně pokukuje po atraktivních ženách, na adresu jeho spolupracovnic slyšíte jen samé komplimenty. Že šaty dělají člověka, stále platí a není důležité, jestli se zrovna chystáte vytírat chodbu nebo míříte do zaměstnání.
Společné zájmy
Aby váš vztah nezkolaboval, je dobré pěstovat společné zájmy. Možná to byly právě některé koníčky, které vás svedly s manželem dohromady. Na kolik z nich vám dnes zbývá čas? Zatímco sama máte plnou hlavu starostí, jak obstarat domácnost, váš protějšek si večery užívá v přítomnosti svých kamarádů. Na fotbale, hokeji, tenise, v hospodě u piva. Vyčítáte mu, že čas netráví s rodinou a ještě peníze sobecky ukrajuje z rodinného rozpočtu. Jestliže ale budete jeho zájmy respektovat, určitě to ocení. V opačném případě by se mohlo stát, že bude z domova odcházet čím dál tím častěji.
Spokojenost v ložnici
Aby vztah fungoval i po letech společného bydlení, důležitá je spokojenost v sexu. Pokud splníte partnerovy představy v intimních chvílích alespoň na sedmdesát procent, máte podle odborníků na manželské vztahy vyhráno. To však předpokládá, že se vyhnete stereotypu. K oživení sexuálního vztahu někdy stačí docela málo. Změna účesu, pěkné spodní prádlo, otevřeně hovořit o tom, co cítíte, co byste si přála zažít. Změna je zkrátka život.
Ochota ke kompromisům
Stejně jako je potřebné druhému sdělovat své pocity, bez umění kompromisů se neobejdete. Mnoho lidí se k nim staví negativně, což může být začátek konce lásky. Správně vyhodnotit danou situaci, přizpůsobit se tomu druhému, zvážit všechny kroky, které by v případě hádky a problémů přinesly schůdné řešení, tomu je třeba se stále učit. A když pak přece jen přijde k nejhoršímu a začnete uvažovat o rozvodu, umíte si představit život bez partnera? Jestliže vám na něm skutečně záleží, nebude to nejšťastnější myšlenka.
(map)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2455421
DnesDnes659
VčeraVčera796
Tento týdenTento týden3328
Tento měsícTento měsíc6367

Partnerské weby

apartman banner