Čtenářku Jiřinu G. z Mostu zajímá: „Dceři se už delší dobu zdají ošklivé sny. Nemyslíme si, že by byly věštecké, že by měly hlubší podtext nebo význam. Jsou nějaké možnosti, jak se jich zbavit?“
Sny mají mnoho podob. Z vědeckého bádání vyplývá, že člověk prospí třetinu života a hodně času z toho prosní. Odhaduje se, že během života každý z nás „zažije“ na 100 000 snů! Jenže na mnohé z nich si vůbec nepamatuje.
Jaké faktory mohou ovlivnit sny?
Poloha při spánku

Odborníci jsou na základě výsledků studií přesvědčeni, že roli hraje to, na kterém boku spíme. Kdo spí častěji na levém boku, trpívá ve vyšší míře děsivými sny než lidé, kteří spí na boku pravém. Jejich sny jsou naopak během spánku laděny spíše pozitivně, objevují se v nich radost, naděje, klid, štěstí, bezpečí, láska…
Jíte před spaním?
Kdo si dopřává před ulehnutím do postele nejrůznější pochoutky, musí počítat s tím, že jeho sny budou dobrodružnější či dokonce až hororové. Za to může plný žaludek. Některé výzkumy navíc naznačily, že mezi největší viníky (v souvislosti se špatnými sny) patří mléčné výrobky - jogurty, sýry a podobně. Řada lidí má totiž potíže s trávením mléka, ale citlivost na mléčné výrobky (laktózu) nemá diagnostikovanou, neřeší ji. 
Kdy chodíte spát?
Doktor Tore Nielsen z Montrealu tvrdí, že zvláště ženy, které chodí spát pozdě, trpí nočními můrami a trápí je nepříjemné sny. Kdo chodí spát pozdě, vstává mnohdy ráno ještě před ukončením spánkového cyklu, kdy jsou sny (včetně těch zlých) nejintenzivnější a nejvíc zapamatovatelné. Zároveň tento lékař dodává, že děsivé sny mohou být projevem špatného psychického stavu (a ten se týká především lidí, kteří mají problémy s usínáním, chodí spát pozdě).
Pohlaví
Ženy a muži sní odlišně. Sny žen bývají delší a vyskytuje se v nich častěji více osob. Ale násilné či agresivní scény vidí ve snech jinak častěji muži než ženy.
Negativita vítězí
Čtyřicet let se věnoval výzkumu zákonitostí snů a snění americký psycholog Calvin S. Hall. Došel k závěru, že negativní pocity zažíváme ve spánku častěji než ty pozitivní, nebo si je prostě jen lépe zapamatujeme.
Na závěr dodejme, že si naše podvědomí nevymýšlí. Nezdá se nám o tom, co neznáme. Situace, které vnímáme ve snu, jsme museli někde zahlédnout, mají spojitost s tím, co prožíváme, co sledujeme kolem sebe nebo na plátnech kin, na televizní obrazovce, také s tím, co posloucháme… Obklopíme-li se pozitivními vjemy, lidmi a věcmi, i naše sny budou radostnější.
(šál)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2455421
DnesDnes659
VčeraVčera796
Tento týdenTento týden3328
Tento měsícTento měsíc6367

Partnerské weby

apartman banner