Podle pověsti byli kanovníci i kněží z pražského Vyšehradu často sváděni ďáblem. Nezapomínejme ale, že „čert“ je především pouhou formou energie, žádným chlupáčem s ocasem. Ty přenecháme pohádkám. Kněží prý dříve či později nad pekelnými silami zvítězili. Na Vyšehradě najdeme i tzv. „Čertův sloup“. Kde se tu vzal?
Pomineme-li barvité pověsti, pak se mělo jednat o obyčejné sluneční hodiny. Turističtí průvodci mají v zásobě i další verze o původu tohoto masivního unikátu. Jde o kultovní pohanský sloup, poblíž něj se kdysi obětovalo a byl sem dodatečně instalován. Nebo jde o dar z ciziny pro jednoho z kanovníků. (Podle nás největší hloupost!). Také se říká, že šlo o jeden z kostelních pilířů, který stál a nakonec se i zřítil v hlavním kostele sv. Petra a Pavla. Tento kostel byl předchůdcem dnešního chrámu. Sloup prý pukl následkem černomagických rituálů, prováděných přímo na svaté půdě. (To už zní zajímavěji, i když také příliš pohádkově.) A tak jsme i my pátrali, jak a proč se sloup ocitl v parku. Říká se mu Zardanův sloup (či pilíř), podle všeho byl onen Zardan jakýmsi pekelným „obchodním zástupcem“. Mohl ho sem nechat přemístit císař Josef II., osvícenec a pragmatik, jemuž v žaludku ležela veškerá církevní mystika a magie. V Praze to odnesla i slavná kaple Božího Těla na Dobytčím trhu. Není divu, ovlivněn francouzskými rebeliemi, obklopen poradci z řad svobodných zednářů a iluminátů snad ani jinak jednat nemohl. Ke sloupu prý chodívala procesí, což je docela paradoxní. Jít do slavného kostela a přitom se těšit, až si sáhneme na čertovský kus kamene? Jaká síla v něm byla přítomna?
Na Vyšehrad se dostaly údajně i ostatky slavného světce, svatého Longina. Podle bible měl starý římský voják probodnout Kristův hrob po ukřižování, aby se naplnilo dávné proroctví. Krví Kristovou si potřel oči a hned se mu zlepšil zrak. Dal se pokřtít a působil v Caesareji, stal se řeholníkem. Část ostatků měla být pohřbena právě na Vyšehradě. Až husité pietní místo znesvětili a milého světce hodili do Vltavy. Nebo jim snad pomáhal čertovský mág Zardan?
(sun)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2457787
DnesDnes218
VčeraVčera695
Tento týdenTento týden913
Tento měsícTento měsíc8733

Partnerské weby

apartman banner