Pocit těžkých nohou, křeče v lýtkách, pocity horka nebo naopak chladu, svrbění kůže, zvýšená potivost, otoky a bolesti zejména při dlouhém stání nebo sedění. To jsou nejčastější potíže, které mohou signalizovat, že nohy nejsou v nejlepší kondici. Neléčení počátečních fází žilních onemocnění může vést k různým zdravotním komplikacím.
Rizikové faktory. K nim se řadí dědičnost, ženské pohlaví, zejména během období klimaktéria a těhotenství, nadváha a obezita. Patří k nim také věk, neboť s přibývajícími roky riziko vzniku žilních onemocnění narůstá. V kategorii víc než 65 let trojnásobně až čtyřnásobně oproti čtyřicátníkům. Příčinou křečových žil často bývá sedavý způsob života, ale také dlouhé stání, nepřiměřená svalová zátěž jako je špatné posilování, silové sporty, permanentní manipulace s těžkými břemeny. Odborné prameny uvádějí, že ke vzniku křečových žil může přispět strava s nízkým obsahem vlákniny a následná zácpa. Na cévy v podbřišku totiž působí vnitřní tlak, jenž ztěžuje činnost žil.
Stadia choroby. Zpočátku se mohou dostavit pocity unavených nohou, opuchlé dolní končetiny, noční křeče, pálení, svědění, bolesti podél žil, dostavující se během dne v sedě i ve stoji. Později se objevují metličkové žilky, které působí jako shluk rozšířených žilek s průměrem méně než jeden milimetr. V dalším stadiu přichází výraznější vyklenutí už změněných žil na nohách, komplikace, jako je zápal křečových žil. Dochází ke změnám na kůži předkolení, ekzémům, různé pigmentaci, objevuje se ztenčení kůže.
Změna životního stylu. Jestliže se chceme vyhnout, nebo zmírnit křečové žíly, je dobré dodržovat několik zásad. Vyhýbat se dlouhému stání a sedění. Nezapomínat na pravidelné cvičení, neboť práce svalů dolních končetin podporuje zpětný tok krve směrem k srdci. Vhodné jsou například turistika, procházky, jízda na kole, plavání, lehká gymnastika nohou - nejlepší je jóga. Nedoporučují se však sporty s prudkými doskoky a bržděním jako tenis, squash, házená nebo basketbal. Nohám prospěje střídání proudu teplé a studené vody, vždy od kotníků směrem nahoru. Pamatujeme na to, že potíže se žílami zhoršuje koupel v horké vodě, pobyt v sauně, v horkých termálních bazénech, aplikace horkých depilačních vosků. Dbáme o pravidelnou stolici, důležité je udržet si optimální hmotnost, při nadváze se snažíme zhubnout. Pozor také na nevhodné oděvy. Zvláště na dolních končetinách by neměly být těsné.
(es)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2457842
DnesDnes273
VčeraVčera695
Tento týdenTento týden968
Tento měsícTento měsíc8788

Partnerské weby

apartman banner