V historii je zaznamenána řada zajímavých jevů, které věda není schopna vysvětlit. Jde například o tajuplnou absolutní temnotu. Lidé, kteří ji zažili, prý měli dojem, že se zastavil čas, nebylo slyšet jediný zvuk.
Co se stalo v Arles?
Park v jihofrancouzském městečku Arles známe z obrazu Vincenta van Gogha. V červnu 1957 publikovaly francouzské noviny příběh čtyřiapadesátileté Mirelle Genesové, obyvatelky tohoto provensálského městečka. Dne 16. června vzala v poledne paní Genesová jako obvykle dítě manželů Catillonových na hodinovou procházku do blízkého parku. Bylo hezky, celé městečko odpočívalo a bavilo se u řeky, park byl prázdný. Když dítě usnulo v kočárku, Mirelle Genesová usedla do stínu na lavičku. Pak se kolem setmělo. Chůva nebyla nikterak indisponovaná, byla při plném vědomí. Spící chlapeček se probudil s hlasitým pláčem. Paní Genesová ho poslepu nahmatala a vzala do náruče, aby ho uklidnila. Později o tom řekla: „Byla absolutní tma, vůni květů a stromů něco odválo, bála jsem se jen pohnout. Měla jsem dojem, že šokující jev netrval déle než čtyři hodiny. Potom se vše vrátilo do normálu.“ Byl už večer. Vzduch byl chladný a v parku svítila světla. Po bulváru se procházelo několik tepleji oblečených lidí a chůva spěchala domů. Její zaměstnavatelé mezitím policii oznámili, že s dítětem zmizela - na tři dny! Hledalo ji půl města, park byl prohlédnutý vícekrát. Policie paní Genesovou zadržela, aby přijatelně vysvětlila třídenní nepřítomnost. Ta dokázala ale mluvit jen o temnotě.
Londýnská tma
V Londýně bylo 19. srpna 1763 slunečné počasí. Ale kolem poledne se vše změnilo. Bez jakékoli příčiny se začalo stmívat. Do té doby průzračný vzduch se změnil v černou tuš. Mezi lidmi vznikla panika, mnozí si mysleli, že nastal konec světa. Tma houstla a nepomáhaly proti ní svíce ani pochodně. Jejich plameny tmu neprosvítily. Apokalyptický úkaz trval přibližně dvě hodiny, pak ustoupil stejně náhle, jako přišel. Lidé si oddechli a děkovali Bohu. Do dnešní doby nikdo přijatelně nevysvětlil, co se tehdy stalo. Nebyl to však jediný podobný úkaz, který Londýn zažil. Dne 2. dubna 1904 se na londýnskou stanici metra Wimbledon rovněž snesla hustá mlha. Vyvolala zděšení nejen mezi pasažéry, ale i mezi pořádkovou službou. O několik dnů později prováděla správa města experiment s osvětlením. Měl nad všechny pochybnosti dokázat přirozený charakter jevu. Ale při pokusu nevznikla absolutní tma. Lidé se za chvíli viděli, rozeznávali pohyby a obrysy předmětů. Vyrojila se spousta vědeckých spekulací a nejfantastičtějších dohadů. Ale dodnes je tma v londýnském metru záhadou.
Temnota z Nové Anglie
Cosi podobného, ale v daleko větším měřítku, postihlo 19. května 1780 Spojené státy. V té době bylo nad oblastí Nové Anglie jasné počasí prozářené sluncem. Kolem desáté hodiny se na nebi objevila nečekaně jakási fluoreskující mlha. Lidé si toho moc nevšímali, ale o několik minut později se začalo nečekaně stmívat. Co se dělo dál, vypadá jako příběh vystřižený z nějaké sci-fi. Zachovalo se dosti dobových důkazů, které je možné najít i na internetu. Lidé nechápali, co se děje, zapalovali svíce. Tma však houstla a tmavé území se rychle šířilo do prostoru. Během pouhé hodiny tma zasáhla i dnešní státy New Hampshire, Vermont, Maine, Massachussetts, Rhode Island, Connecticut, východní New York a většinu Pensylvánie. Obyvatelé byli hrůzou bez sebe. Podle dobových zpráv byla temnota neproniknutelná, ani list bílého papíru držený těsně před nosem prý nebylo vidět. Plamen svíčky byl sotva znatelný na pouhou délku palce od očí. Lidé byli přesvědčeni, že nastal soudný den, poslepu se potáceli do kostelů, zpívali nábožné písně, modlili se nebo křičeli strachem. Podivný úkaz trval do druhého dne, kdy začala temnota řídnout a během několika minut nastal opět slunný den. Lidé padali na kolena a děkovali Bohu, že se nad nimi smiloval. A podobných příkladů lze najít více, dodnes nemají přijatelné vysvětlení.
(kýr)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2457844
DnesDnes275
VčeraVčera695
Tento týdenTento týden970
Tento měsícTento měsíc8790

Partnerské weby

apartman banner