Už jen to slovo zní docela romanticky. Jsou rozhledny kamenné, ocelové, dřevěné, strohé i nazdobené jako dort. Stojí samostatně, nebo jako součást jiného objektu, jsou úctyhodně staré i naprosté mladice. Rozhledny jsou tuzemským fenoménem. Nikde na světě jich nenajdete tolik na tak malém území. Čím to ?
Zřejmě nejstarší vyhlídkovou věží na našem území je – pro mnohé asi překvapivě – Minaret v Lednicko – Valtickém areálu. Byl postaven už roku 1802 a dodnes vévodí zdejšímu „versailleskému“ parku. O původu stavby, která je údajně nejvyšší svého druhu mimo islámské země, se traduje zajímavá historka. Majitel panství a kníže Alois Josef I. Liechtenstein ji prý zbudoval natruc lednické obci. Poté, co obec prohrála s knížetem spor o vlastnictví jistého pozemku, odmítla předchozí dohodu, že postaví novou radnici a kníže nový kostel. A tak se Alois rozhodl vztyčit místo kostela mešitu podle tureckého vzoru a umístit do ní rodové sbírky orientálního umění.
Ale minaret byl jen předzvěstí toho, co mělo ve velkém následovat. Začátek budování vyhlídkových věží v masovém měřítku spadá do konce 18. a počátku 19. století. Tehdy začaly vznikat různé vlastenecké spolky, které v budování rozhleden viděly jeden ze způsobů, jak podpořit probouzející se uvědomění českého národa. Stala se z toho tradice a staveb určených výhradně k výletu do krajiny u nás utěšeně přibývalo. Mnohé z nich stojí a slouží svému účelu nepřetržitě až dodnes, ale v průběhu staletí také mnohé rozhledny úplně zanikly, nebo byly zdevastovány. Poslední desetiletí jim ovšem začalo zase přát. Obnově mnoha zapomenutých rozhleden, často jsou mezi nimi skutečné unikáty, se věnují různá občanská sdružení nebo obce.
V současnosti je díky všem těmto aktivitám a samozřejmě i díky řadě sponzorů většina rozhleden opravena. Jsou přístupné buď celoročně, nebo jen sezónně a staly se populárními cíli českých i zahraničních turistů. A také třeba předmětem zájmu sběratelů vstupenek a razítek.
Podle dostupných informací se nejvíce rozhleden nachází v Ústeckém kraji ( 29) a naopak nejméně, pouhé dvě, v kraji Zlínském. Celkem prý jich u nás stojí něco přes 250, a to je v porovnání s jinými zeměmi neuvěřitelně vysoké číslo. Nejvyšší vyhlídkovou věží je Žižkovský vysílač, a nejvýše položenou je ta na Pradědu ( 1 491 m n.m.).
(vlab)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2455499
DnesDnes78
VčeraVčera659
Tento týdenTento týden3406
Tento měsícTento měsíc6445

Partnerské weby

apartman banner