Patří mezi nejstarší druhy koření. Známe ji jako nepostradatelnou bylinku k ochucení mnoha jídel, ale zapomenout bychom neměli ani na její skvělé léčivé účinky. Majoránka obsahuje především silici a hořčiny, které mají příznivý účinek na zažívání. Zvyšuje tvorbu žaludečních šťáv a ovlivňuje vylučování žluči. Má dezinfekční a protikřečové účinky, používá se i při bolestech hlavy a neurózách. V nálevu se užívá k léčení horních cest dýchacích, zevně k obkladům a jako kloktadlo, při nemocech z nachlazení. Připomeňme některé rady ze starých receptářů.
Na rýmu
Ze sušené majoránky lze připravit účinnou majoránkovou mast, kterou při nachlazení natíráme šíji a hruď,
případně s ní ošetříme nosní dírku, která je podrážděná častým smrkáním. Asi pět čajových lžiček sušené majoránky zalijeme dvěma polévkovými lžícemi alkoholu. Asi na čtyřiadvacet hodin odstavíme a pak ji smícháme s máslem (jednu polévkovou lžíci), které rozpustíme ve vodní lázni. Necháme asi hodinu odstát, scedíme a můžeme použít.
Bolest hlavy
Potřebovat budeme dvě lžičky sušené drcené natě. Tu přelijeme čtvrt litrem vroucí vody a necháme asi dvacet minut stát. Užíváme jeden šálek denně proti nadýmání, žaludečním křečím, pro uklidnění, při bolestech hlavy.
Menstruační problémy
Trápí vás bolestivé křeče při menstruaci? Zkuste majoránkový obklad. Dvě hrsti bylinky dejte do středu bavlněné látky a krátce ponořte do horké vody. Látku opatrně vyjměte, přiložte na podbřišek alespoň na patnáct minut. Pokud chcete, aby zábal působil déle, stačí na bylinky přiložit láhev s teplou vodou.
Namožená záda a svaly
Na unavené svaly, namožená záda je dobré vyzkoušet majoránkový olej. Potřebujeme 30 gramů drcené sušené natě, kterou naložíme do půl litru kvalitního rostlinného oleje a necháme dva týdny stát za občasného protřepání a promíchání. Potom přefiltrujeme a používáme při bolestech.
(pru)

DODATEK
Pokud vám roste majoránka na zahrádce nebo v květináči za oknem a chcete si ji uchovat, sušte ji ve stínu. Sušenou majoránku je nejlépe skladovat v dobře uzavřených nádobách.

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2457819
DnesDnes250
VčeraVčera695
Tento týdenTento týden945
Tento měsícTento měsíc8765

Partnerské weby

apartman banner