Dvoudenní hladovění může vést k regeneraci imunitního systému lidského těla. Podle americké studie totiž hladovění podněcuje regeneraci bílých krvinek, které sehrávají důležitou roli v boji proti nemocem.
Američtí experti soudí, že jejich zjištění může mít velký význam zejména pro starší lidi a osoby s narušenou imunitou, například oběti rakoviny. Své závěry opírají o výsledky výzkumů, při nichž zkoumali účinky dvou až čtyřdenního půstu na myši i lidi.
V obou případech hladovění vedlo k poklesu množství bílých krvinek, což po ukončení půstu nastartovalo tvorbu nových, a tím i regeneraci celého imunitního systému.
Kmenovým buňkám to dává zelenou, aby přikročily k činu a začaly s přestavbou celého systému. Dobrou zprávou je, že tělo se při půstu zbavuje těch částí systému, jež mohou být poškozené nebo staré, tedy nevýkonných struktur.
Půst také snižuje hladinu enzymu PKA a hormonu IGF-1. Snížení hladiny PKA vede u jednoduchých organismů k prodloužení jejich života.
Hormon IGF-1 bývá spojován se stárnutím a růstem rizika vzniku rakoviny.
Pilotní průzkum provedený na myších navíc naznačil, že třídenní půst před chemoterapií chrání před dopady podávaných chemikálií na imunitní systém.
(mh)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2452646
DnesDnes553
VčeraVčera570
Tento týdenTento týden553
Tento měsícTento měsíc3592

Partnerské weby

apartman banner