Pro katolické křesťany byl 27. duben dnem slavnostním. V Římě papež František svatořečil hned dva své předchůdce najednou – papeže Jana XXIII. A Jana Pavla II.. Ne vždy však vatikánští „náměstci boží“ prožili klidný život, častokrát jim bylo vyhrožováno či se přímo stali obětí trestného činu nebo kletby.
Záhadology asi nejvíce přitahuje záhadná smrt „usměvavého papeže“ Jana Pavla I.. Dne 28. září 1978 byl zřejmě otráven. Oblíbený reformátor a modernista Albino Luciani (nar. 1912) se údajně papežem stát nechtěl. Po volbě prohlásí ke kardinálům: „Nechť vám Bůh odpustí, co jste mi teď způsobili.“ Jako kdyby tušil že zemře. Jan Pavel I. se podobal dnešnímu Františkovi, vyhýbal se okázalostem, stýkal se s obyčejnými lidmi. Údajně chtěl dokonce přehodnotit doktrínu o antikoncepci a chystal se nařídit hloubkový audit ve vatikánské bance. Zavražděn měl být už 5. září, ale došlo k záměně šálků s kávou, jed v ní vypil pravoslavný metropolita Nikodým, Janu Pavlu I. umírá v náručí. Po smrti papeže není provedena obvyklá pitva, ostatky jsou rychle nabalzamovány, aby nebylo možné provést dodatečný rozbor. Říkalo se, že pohřební služba o smrti dostala avízo už den před papežovým skonem. Následně za stejně podezřelých okolností umírají i lidé spojeni s vatikánskou bankou. Údajně i svatořečený Jan Pavel II. znal jména spiklenců, ale odmítl je vydat k trestnímu stíhání.
Pius XI. byl také zavražděn, a to 10. února 1939. Jeden z největších papežů v dějinách odmítl kolaborovat s nacisty a údajně byl otráven svým osobním lékařem. Prokázalo se, že doktor byl otcem Mussoliniho milenky.
Otráven byl i Alexandr VI., zemřel 18. srpna 1503. Jeho smrt je děsivá, podle dobových zápisů tělo zčernalo, kůže se počala loupat. Když papeže doslova zatlačili do rakve, údajně z ní prchali démoni a ďáblové, které v těle nosil. Z nateklého těla vyšlehl plamen, začala prýštit páchnoucí tekutina a nakonec se mu zakouřilo z lebky. Přítomní ve všem viděli dílo ďáblovo.
Málo se také ví, že na oblíbeného Jana Pavla II., Karola Wojtylu, byly spáchány atentáty hned dva. O tom druhém, z 12. 5. 1982, se dlouhá léta mlčelo. V portugalské Fatimě papeže napadl ultrakonzervativní španělský kněz Juan Fernandez Krohn vojenským bajonetem. Byl však rychle zneškodněn a papež utrpěl jen škrábnutí na ruce. Vatikán druhý atentát přiznal až v roce 2008, tři roky po papežově smrti.
(sun)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2455490
DnesDnes69
VčeraVčera659
Tento týdenTento týden3397
Tento měsícTento měsíc6436

Partnerské weby

apartman banner