Údolím Plakánek u středočeského hradu Kost se prý rozléhají nepřirozené zvuky. Lidé je popisují jako pláč nebo nářek a jsou prý slýchány dodnes. Kde je zdroj těchto zvuků?
Nedaleko města Sobotka v jižním cípu Českého ráje je údolí Plakánek. Krajina Plakánku se spojuje s dalším údolím, Prokopským. A v místě, kde se obě údolí setkávají, majestátně vyrůstá ze země půl tisíciletý starý svědek zašlých časů, hrad Kost. Tato scenérie je považována za jednu z nejzajímavějších, které může Český ráj nabídnout. Koho by ale napadlo, že tak malebnou krajinu mohou tížit zvěsti o tom, že se zde rozléhá nářek mrtvých? Dodnes najdeme lidi, kteří vypráví, že zde slyšeli tajemný pláč, který jako by vycházel ze skal, nebo ze samého nitra údolí. Ozývá se prý po setmění a má být slyšet z více stran. Je to jen obyčejná ozvěna, která v kombinaci s lidskou představivostí vrhá na Plakánek temný stín? Nebo se na tomto místě setkáváme s něčím mezi nebem a zemí? Plakánek je opředen řadou mrazivých pověstí, které se pokouší původ děsivého pláče objasnit.
Slzet budou všichni
Příběhů, ze kterých mělo jméno Plakánek vzejít, je několik. Zajímavé je, že všechny nějakým způsobem původ jména přisuzují rodině uhlíře, která zde měla žít. Někdejší přítomnost uhlířova domku v údolí potvrzují i historické prameny. Jak se tedy jeho rodina kdysi zasloužila o to, že je dnes údolí známé jako Plakánek? První příběh říká, že jednoho dne se prý zatoulá kamsi do lesů kolem údolí uhlířův malý synek. Rodiče se hned vydávají dítě hledat, svírá je strach, myslí na nejhorší. Vždyť v temných lesích je možné narazit na rozličnou divokou zvěř a ztracený malý chlapec je v noci snadné sousto… Horečné pátrání zoufalých rodičů přerušuje až tichounký, téměř neslyšný pláč. Uhlíř i jeho žena se pustí za zvukem a po chvíli uvidí pod hradem Kost sedět svého syna, vyděšeného a zesláblého, ale živého. Mohl být tento příběh se šťastným koncem důvodem pro pojmenování údolí jako Plakánek? Druhá teorie je prozaičtější. Uhlíř prý nedaleko svého stavení pálil dřevo na dřevěné uhlí. V uzavřeném údolí se všude držel štiplavý dým, který způsoboval, že každý, kdo tudy procházel, mocně slzel. A co říká třetí, velice ponurá teorie?
Je to nářek mrtvých dětí?
Onen uhlíř měl podle legend mimořádně krásnou dceru, kterou chtěli mládenci z širokého údolí. Dívka ale podlehne svodům neupřímného pána z Kosti. A co čert nechtěl, během tajného románku se šlechticem otěhotní. její milenec se k ní ale ve strachu z hanby nezná. Příběh říká, že ubohá dívka nakonec porodí dítě sama a šílená vzteky z ponížení novorozeně zaživa zahrabe v údolí. Pláč, jenž se údajně ozývá Plakánkem, prý patří tomuto dítěti, které čeká, až jeho tělo jednou dobrý člověk najde a řádně pohřbí, aby se jeho duši dostalo klidu. Neštěstí se ale od té doby údolí drží. Do Plakánku prý později chodí prolévat slzy za zesnulého muže mladá vdova. Nešťastnice se údajně ze žalu vrhne do rybníka uprostřed údolí a do hlubin s sebou v náručí vezme i svého synka. Strašný pláč umírajícího dítěte je tady slýchán ještě dlouhá léta po neštěstí. Další nářek prý do Plakánku přichází s odsouzenci, kteří byli v podhradí mučeni a stínáni. Co lidé v údolí slýchají? Opravdu jsou zde uvězněny duše mrtvých? Může jít v případě Plakánku o místo se schopností takzvané energetické reprodukce událostí?
(nag)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2452678
DnesDnes585
VčeraVčera570
Tento týdenTento týden585
Tento měsícTento měsíc3624

Partnerské weby

apartman banner