Kdo by si nepřál být permanentně šťastný? Někdo za štěstí považuje dobře placené pracovní místo, pro jiného je to představa luxusního vozu v garáži s rozlehlým domem a zahradou, výhra ve Sportce. Další ho spojuje se spokojenou rodinou a pevným zdravím. Každý člověk má jinak nastavené životní hodnoty, sám si určuje priority.
S nikým se nesrovnávejte
Také se někdy přistihnete při myšlence, že kdybyste byli na místě souseda, kolegy v práci, filmovou hvězdou, že by se vám žilo lépe? Myslíte si, že pokud byste se narodili jiným rodičům, měli o deset kilogramů váhy méně, atraktivnější vzhled, že byste byli spokojenější? Rozlučte se s touto falešnou představou, neřiďte se tím, co vidíte „za plotem“ svého domu. Nevěřte tomu, že velké bohatství, zahraniční auto, plná peněženka, harmonické manželství musí být známkou spokojeného života. Mnohdy to bývá jen blyštivé pozlátko, za nímž se skrývají mnohé útrapy, starosti, slzy, nervové vyčerpání.
Malé a velké cíle
Mějte na paměti, že šťastní lidé si dokáží vychutnat každou chvilku. Nejde o to, zda si vytýčili něco velkého. I malé cíle vedou ke štěstí. Ale občas je lepší nechat věci volně plynout, zbytečně se nehonit za přeludem, jak se říká, netlačit na pilu. Jestliže chcete zažívat pocit štěstí, nemyslete na něj. Uvidíte, že se dříve či později samo dostaví.
Život převrácený naruby
Stále se za něčím honíte, žijete ve velkém stresu, myslíte si, že bez vás se svět neobejde? Pak vstoupí do života něco zcela nečekaného. Onemocnět může některý z členů rodiny, dostanete v zaměstnání výpověď, pohádáte se s partnerem a vypadá to na rozvod, nejste schopni splácet hypotéku. Štěstí najednou dostane úplně jiný rozměr. V kritických chvílích si člověk uvědomí, co je pro něj v životě opravdu důležité, nad čím ztrácel čas, co jsou pouhé prkotiny. Když ho život podrobí zatěžkávací zkoušce, nepřeje si nic jiného, než aby se všechno vrátilo do starých kolejí. Obyčejný život mu po takové životní facce může připadat jako dovolená na Kanárských ostrovech.
Radujte se a hýbejte
Víte, že k pocitu štěstí přispívá pravidelný pohyb? Není nutné věnovat se zrovna maratónskému běhu, vrcholovému sportu. Jakákoli fyzická aktivita, i obyčejná procházka po parku přispívá k pocitu štěstí, dodává člověku sebevědomí, přispěje ke zlepšení nálady. Mohou za to endorfíny. Látky - hormony - vylučované z hypofýzy během fyzické zátěže.
Myslete pozitivně
Na pocit štěstí neexistuje žádný univerzální recept. Ale důležité je, jak člověk k životu přistupuje, co si sám o sobě myslí. Negativní emoce, černé myšlenky plodí jen další negativa. Pozitivní přístup chce trénink jako cokoliv jiného a také čas. Je dobré si uvědomit, že život je jedinečný a některé věci se nemusí opakovat. Každý den je určitým darem, kterého je třeba si vážit.
Co s problémy?
Problémy se nikomu nevyhýbají. Někdo se pod nimi hroutí, spřádá nad každou maličkostí katastrofické scénáře, jiný k nim přistupuje konstruktivně. Tajemství šťastných lidí spočívá v tom, že se snaží situaci racionálně vyhodnotit, pochopit příčinu vzniklé situace, hledat schůdná východiska. Neorientují se na problémy, ale na jejich řešení.
(mav)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2458310
DnesDnes106
VčeraVčera635
Tento týdenTento týden1436
Tento měsícTento měsíc9256

Partnerské weby

apartman banner