Rozvinutý průmysl, doprava, zemědělské postřiky, elektrárny, letadla, aerosoly, ale právě tak spalování pevných paliv v domácnostech, zahradách i jinde neustále zamořují ovzduší mnoha jedy. Znečištěné ovzduší může vyvolat bolesti hlavy, nevolnosti, obtíže očí, podráždění hrdla, plic i jiných částí dýchacího ústrojí. To vše pak může vést například k alergii, astmatu, zánětu průdušek nebo k rozedmě plic.
Některé chemikálie se mohou také z plic dostat do krve a následně poškodit imunitní systém, způsobit rakovinu nebo vyvolat různé vrozené vady. Znečištěné ovzduší může mít ovšem i další vážné následky. Mezi nebezpečné látky patří třeba olovo z pohonných hmot. Tři čtvrtiny olova, které otravuje ovzduší, totiž pochází právě z výfukových plynů zplodin. Olovo může poškozovat mozek a nervový systém, ovšem má také prokázanou souvislost s hyperaktivitou a sníženou inteligencí dětí. Zvláště nebezpečné může být pro těhotné ženy a pro plod novorozence. Zatížené životní prostředí způsobuje také kyselý spad ve skupenství pevném i kapalném. Především oxid siřičitý, oxidy dusíku a přízemní ozón jsou základními kyselinotvornými plyny. Hlavními kapalnými depozity jsou potom kyselina sírová a dusičná, které vznikají, když se nečistoty rozpouštějí v deštivém období. Nebezpečí skýtá rovněž oxid uhelnatý, který vzniká při spalování paliv obsahujících uhlík za nedostatečného přístupu vzduchu. Tento zrádný plyn bez barvy a zápachu se na hemoglobin obsažený v krvi váže lépe než kyslík, a proto může způsobit udušení.
Ohrožením životního prostředí a zdraví lidí jsou také freony, jež vážně narušují ozónovou vrstvu, která nás chrání před zhoubným ultrafialovým zářením. Bude-li poškozování ozónové vrstvy pokračovat v neztenčené míře, dá se počítat s nadměrným vzrůstem případů rakoviny kůže a jiných orgánů.
(kov)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2458294
DnesDnes90
VčeraVčera635
Tento týdenTento týden1420
Tento měsícTento měsíc9240

Partnerské weby

apartman banner