Medicína je dnes na velmi vysoké úrovni, přesto na ni nelze spoléhat ve všech situacích. Pořád zůstává ze všeho nejdůležitější prevence. A je jedno, o jaké onemocnění jde. Čím dřív lékaři zdravotní problémy odhalí, tím úspěšnější bývá léčba a zároveň se předchází závažným komplikacím. Což platí dvojnásob u srdečních chorob a mozkových mrtvic.
Mozková mrtvice neboli lidově "šlak" je jedna z nejzávažnějších nemocí, která vznikne při ucpání mozkové cévy (mozkový infarkt) nebo při jejím prasknutí (mozkové krvácení).
Přes veškeré úsilí lékařů a moderní medicíny se jedná stále o devastující onemocnění, na které umírá jen v ČR každý den 32 osob. Statistiky jsou neúprosné, ročně onemocní kolem 46 tisíc osob, z čehož čtvrtina umírá a zbývající tři čtvrtiny mají velmi vysokou pravděpodobnost, že budou trvale postiženy. Každý desátý z nás tedy na toto onemocnění zemře, a čtvrtině z těch, co mrtvici přežijí, pak bude hrozit, že budou do konce života odkázáni na pomoc druhých.
Jak nemoci předcházet
Úpravou jídelníčku, dostatkem pohybu a zákazem kouření. Správná dieta by měla být vyvážená a pestrá. Důležitý je dostatek ovoce a zeleniny, porce by měly být přiměřené, nepřejídáme se a snažíme se nemít nadváhu. Z masa jsou nejlepší ryby, popřípadě masa méně tučná (králík, kuře). Snažíme se vyvarovat živočišných tuků ve větším množství, všichni ví, že i když je vypečený bůček vynikající, tak by neměl být každý den k obědu. Nemusíte hned vrcholově sportovat, stačí i hodinová procházka nejméně třikrát týdně. Menší množství alkoholických nápojů neškodí, ale důležité je zůstat u jedné sklenky vína denně či malého piva s jídlem.
Velmi zásadní roli zde hrají pravidelné preventivní návštěvy u lékaře. Mrtvici způsobuje zejména neléčený vysoký krevní tlak, dlouhodobě zvýšený cholesterol a neléčená cukrovka. Všechny tyto stavy by měl lékař pomocí pravidelných měření tlaku a krevních odběrů odhalit a následně účinně léčit.
(toh)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2455528
DnesDnes107
VčeraVčera659
Tento týdenTento týden3435
Tento měsícTento měsíc6474

Partnerské weby

apartman banner