Jan Blažej Santini spatřil světlo tohoto světla ve vážené rodině pražského kameníka italského původu Santini Aichela. Jelikož se ale narodil s tělesnou vadou, nemohl pokračovat v otcových stopách. Vybral si však velice zajímavou dráhu architekta a stavitele, kde získal mimořádné a jedinečné postavení.
Od počátků své kariéry pracoval Santini pro významné klienty. Podílel se například na přestavbě klášterního kostela Nanebevzetí Panny Marie a svatého Jana Křtitele v Sedlci u Kutné Hory, zrovna tak jako na dobudování svatostánku Panny Marie Božské Prozřetelnosti na Malé Straně v Praze. Celkově po sobě zanechal více než sto staveb, do kterých zakomponoval mnoho magických symbolů, záhadných motivů, ikon i šifer. Dnes už nikdo neví, co vlastně znamenaly. K dalším tajuplnostem přispívá, že není znám ani stavitelův portrét a rovněž údaje o jeho životě jsou jenom kusé. Objevují se proto názory i spekulace, že snad měl šlechtický původ a patřil k členům tajné organizace.
Architekt Jan Blažej Santini vtiskl svůj poněkud záhadný odkaz rovněž Praze. Vybudoval v ní řadu jedinečných palácových staveb, které údajně magicky propojil. V roce 1706 Santini vytvořil plán na úpravu Kolovratského (Thunovského) paláce, ve kterém dnes, zřejmě ne čirou náhodou, sídlí italské velvyslanectví. Na objektu v Nerudově ulici na Malé Straně si pak dal tento geniální architekt obzvláště záležet. Umístit na něj nechal dokonce i záhadnou dvojici klovajících orlic od rakouského sochaře Matyáše Bernarda Brauna (1644 - 1738). Podobně je tomu u nedalekého paláce Morzinského a Valkounského, kde se též jedná o významnou symboliku dvojic. V prvním případě jsou to dva dvory s kašnami, ve druhém potom ozdobné vázy. Podle některých názorů patří tyto projekty ke zcela náhodným, ovšem mnozí v tom vidí spíše nějaká skrytá poselství. Santini zemřel po delší nemoci roku 1723 v Praze, přičemž svoje tajemství si odnesl na onen svět.
(pk)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2458342
DnesDnes138
VčeraVčera635
Tento týdenTento týden1468
Tento měsícTento měsíc9288

Partnerské weby

apartman banner